Aktualitet

Rinisja e transportit publik bazuar në modelet europiane/ Lëvizja e automjeteve...

ATSH/- Me fillimin e muajit qershorit, në kuadër të masave lehtësuese të ndërmarra nga qeveria, pas izolimit të diktuar nga ekspertët e shëndetësisë për...

Durrësi bëhet qyteti i dytë më i madh në vend; Fieri...

Durrësi është renditur në vitin 2020 në qarkun e dytë më të madh në vend, pas Tiranës, duke ia kaluar në këtë mënyrë Fierit,...

Cërriku po rrit një talent në portë, Vokli Laroshi në gjurmët...

Cërriku është qyteti i vogël i cili prodhon vazhdimisht portierë. Mjafton të themi Alban Hoxha, portieri kampion i Partizanit dhe i Kombëtares shqiptare, i...

Greqia hap kufijtë tokësorë me Shqipërinë

Më 15 qershor, dyert e Greqisë do të hapen për turistët nga jashtë. Plani është që të fillojë me 19 vende me karakteristika të...

Aksident rrugor në qëndër të Elbasanit. Plagosen 2 persona

Një aksident rrugor nga ndodhur mbrëmjen e sotme në qytetin e Elbasanit. Një automjet është përplasur pranë shkollës Sulë Harri dhe për pasojë janë...

Aksident rrugor në aksin Cerrik-Gramsh. Plagosen 2 persona

Një aksident automobilistik ka ndodhur në aksin Cërrik-Gramsh, në afërsi të digës së liqenit. Mësohet se një automjet tip “BMË” ka humbur kontrollin dhe...

Aksident në dalje të Tunelit të Elbasanit, 2 vajza humbin jetën.

Një aksident tragjik është shënuar mbrëmjen e sotme në dalje të tunelit të Elbasanit, ku 2 persona kanë humbur jetën dhe 2 të tjera...

Takimi i PS në “Elbasan Arena”, qytetarët nuk i nxë stadiumi,...

Kryeministri, njëherësh kreu i PS-së, Edi Rama ka vijuar sot turin e takimeve elektorale në Elbasan. Në respektim të masave anikovid, takimi u mbajt...

Shtimi i rasteve me koronavirus, Policia e Shtetit merr masa drastike:...

Rritja e shpejtë e të infektuarve me koronavirus nxit policinë e shtetit të intensifikojë masat për distancimin social, përdorimin e masave mbrojtëse dhe vetëkarantinimin...

Sot, kafe në lokal! Rregullat që duhet të dini para se...

Baret dhe restorantet hapin sot dyert, pas më shumë se dy muajsh të mbyllur, për shkak të masave të ndërmarra nga qeveria për të...

Kostoja buxhetore e mësimdhënies në shkollat publike 9-vjeçare, 785 euro për nxënës

Qeveria shpenzon nga taksat tona rreth 785 euro në vit për nxënës për shërbimin e arsimor në ciklin 9-vjeçar. Kostoja për nxënës në të gjitha...

Rriten kostot e punës/ Banka e Shqipërisë: Rritja e treguesit të kostos së punës...

Banka e Shqipërisë tregon se kostot e punës për njësi janë rritur me ritme të përshpejtuara në tremujorin e parë të vitit 2023. Sipas analizës...

Valutat forcojnë pozitat në këmbim me lekun

Në tregun e këmbimit valutor vendas, të enjten monedhat e huaja forcuan pozitat në raport me lekun, krahasuar me një ditë më parë. Sipas kursit...

Norma e interesit rritet për overdraftet dhe kartat e kreditit, ulet për kreditë e...

Banka e Shqipërisë publikoi normat e reja tavan të interesit të kredisë konsumatore për gjysmën e dytë të vitit 2023. Sipas ndryshimeve të përkohshme rregullatore...

Krifca: Pikat e grumbullimit bujqësor, qendra të eksporteve në tregjet e huaja

Në Dimal, ndodhet serra dhe pika e grumbullimit të fruta-perimeve “Natural shpk”, të cilët përmes mbështetjes nga programi IPARD II kanë arritur të shndërrohen...

Ndërtimet në bujqësi dhe sport, taksa e ndikimit në infrastrukturë ulet në 1% të...

Komisioni për Ekonominë dhe Financat në mbledhjen e tij të radhës miratoi sot tre projektligje të rëndësishme ekonomike. Komisioni shqyrtoi projektligjin “Për një ndryshim dhe...

Shtohen rastet me Alzheimer/ Mjekët, shenjat paraprake nisin 10 vite më herët

Numri i të prekurve nga Alzheimer në të gjithë botën është rritur në mënyrë të frikshme, duke u shndërruar në sëmundjen e shekullit. Sëmundja neurodegjenerative...

Kreditë e lehtësuara për mjekët, policët dhe ushtarakët, hapen aplikimet në e-Albania

Mjekët, policët dhe ushtarakët e rinj mund të aplikojnë tashmë për të përfituar kreditë e lehtësuara për ta. Kryeministri Edi Rama njofton se e-Albania ofron...

📍Policia Rrugore e Elbasanit,shton kontrollet për parandalimin e aksidenteve

Kontrolle të shtuara nga Policia Rrugore, me qëllim parandalimin e aksidenteve rrugore me pasoja për jetën e përdoruesve të rrugës, për rritjen e parametrave...

“Shqipëria, shembull i mos abuzimit”, Rama: Kurrë nuk nxisim trazime etnike, mirëpresim kritika, jo...

Javën e ardhshme Shqipëria do të drejtojë Këshillin e Sigurimit, bash në momentin kur e gjithë bota mblidhet në Asamblenë e Kombeve të Bashkuara...

Masat e policisë për ndeshjen Shqipëri-Poloni, ja cilat akse rrugore do jenë të bllokuara

Kombëtarja shqiptare e futbollit do të presë këtë të dielë Poloninë, për ndeshjet kualifikuese të EURO 2024, sfidë që luhet duke nisur nga ora...

Pse trishtohemi pas pushimeve?!

Ekzaltimi kur marrim pushimet e verës është tërësisht i justifikueshëm dhe e mbush njeriun me shpresë dhe pozitivitet. Shkëputja nga puna i bën mirë trupit,...

Moti

Elbasan
broken clouds
29.4 ° C
29.4 °
29.4 °
32 %
0.9kmh
61 %
Sht
29 °
Die
27 °
Hën
27 °
Mar
28 °
Mër
30 °