Aktualitet

Parashikimi i motit/ Fundjava vjen me diell dhe temperatura deri në...

Vendi ynë sot do të mbizotërohet nga alternime kthjellimesh dhe vranësirash duke sjellë mot të me diell në të gjithë territorin. Sipas Meteoalb, sot temperaturat...

Sulmohet me gurë nga gjashtë persona të paidentifikuar kamioni shqiptar në...

Një kamion shqiptar është sulmuar me gurë nga gjashtë persona të paidentifikuar në Zveçan. Ka qenë shqiptari që ka raportuar rastin në Policinë e Kosovës....

Shqipëria voton, 5427 efektivë në terren

E gjithë Policia e Shtetit ka kaluar në gatishmëri për zgjedhjet parlamentare të 25 Prillit. 48 orë përpara mbajtjes së zgjedhjeve parlamentare ushtria mori...

Shtyrja e shkollës/ Prindërit nuk e mirëpresin fundin e shtatorit: Do...

Shtyrja e vitit të ri shkollor përgjithësisht nuk është pritur mirë nga prindërit, të cilët vlerësojnë se hapja e shkollave në fund të shtatorit...

Panairi i parë kushtuar librit akademik dhe shkencor në Tiranë Nga...

TIRANË, 17 prill/ATSH/ Panairi i parë kushtuar librit akademik dhe shkencor zhvillohet sivjet, në kuadër të vitit të akademizmit shqiptar, shpallur në nderim të...

Linja e re ajrore Tiranë-Kretë, Veliaj: Shtojmë fluturimet me Selanikun dhe...

TIRANË, 30 maj/ATSH/ Në prag të sezonit turistik, aeroportit “Nënë Tereza” i është shtuar edhe një linjë e re direkte Tiranë-Kretë, e cila u...

Rrëzohet kamioni në bypasin Orikum-Kaninë/ Dyshime për një viktimë, pasagjeri s’gjendet...

Një kamion është rrëzuar në bypasin Orikum-Kaninë, duke punuar. Dyshohet e shoferi ka ndërruar jetë, ndërsa pasagjeri nuk gjendet prej inerteve të pranishme në vendin...

Gara për SPAK/ KLP miraton procedurat e vlerësimit përfundimtar dhe renditjen...

/ATSH/ -Këshilli i Lartë i Prokurorisë ka vendosur sot miratimin e projektvendimit “ Për bashkimin e procedurave administrative të filluara mbi bazën e vendimeve...

Agim Doçi revoltohet ndaj skulptorit të ‘Skënderbeut’ në Prizren: Të rekomandoj,...

Poeti Agim Doçi është shprehur i revoltuar për mënyrën se si është ndërtuar shtatorja e Skënderbeut në Prizren. Ai ka thënë me ironi dhe dhimbje ...

Covid-19 vazhdon të ushqejë biznesin e Netflix dhe platformave të tjera

/ATSH-ANSA/ – Pandemia vazhdon të ushqejë biznesin e Netflix dhe platformave të tjera që ofrojnë filma dhe seri televizive në pajtim, duke ofruar një...

Forcimi i lekut rrit fitimet e investitorëve të huaj në Shqipëri

Forcimi i Lekut po rrit edhe fitimet e investitorëve të huaj në Shqipëri Të ardhurat e investitorëve të huaj për 6-mujorin e parë të vitit...

Kostoja buxhetore e mësimdhënies në shkollat publike 9-vjeçare, 785 euro për nxënës

Qeveria shpenzon nga taksat tona rreth 785 euro në vit për nxënës për shërbimin e arsimor në ciklin 9-vjeçar. Kostoja për nxënës në të gjitha...

Rriten kostot e punës/ Banka e Shqipërisë: Rritja e treguesit të kostos së punës...

Banka e Shqipërisë tregon se kostot e punës për njësi janë rritur me ritme të përshpejtuara në tremujorin e parë të vitit 2023. Sipas analizës...

Valutat forcojnë pozitat në këmbim me lekun

Në tregun e këmbimit valutor vendas, të enjten monedhat e huaja forcuan pozitat në raport me lekun, krahasuar me një ditë më parë. Sipas kursit...

Norma e interesit rritet për overdraftet dhe kartat e kreditit, ulet për kreditë e...

Banka e Shqipërisë publikoi normat e reja tavan të interesit të kredisë konsumatore për gjysmën e dytë të vitit 2023. Sipas ndryshimeve të përkohshme rregullatore...

Krifca: Pikat e grumbullimit bujqësor, qendra të eksporteve në tregjet e huaja

Në Dimal, ndodhet serra dhe pika e grumbullimit të fruta-perimeve “Natural shpk”, të cilët përmes mbështetjes nga programi IPARD II kanë arritur të shndërrohen...

Festivali i orkestrave të harqeve/ Edicioni i tetë zhvillohet në Elbasan

Në teatrin Skampa të Elbasanit është mbajtur për të 8 vit me radhë Takimi Kombëtar i Orkestrës së harqeve, Muzika e Dhomës dhe Krijimtaria...

Manastirliu takim me rektorët: Prioritet, bursat dhe ndërkombëtarizimi i universiteteve

Në prag të nisjes së vitit të ri akademik, Ministrja e Arsimit dhe Sportit Ogerta Manastirliu, ka zhvilluar një takim me rektorët e universiteteve...

Prrenjasi kërkon turizëm/ Organizohet panairi i produkteve vendore

Në përpjekje për të rrëmbyer një pjesë nga torta e turizmit, bashkitë po përpiqen të organizojnë aktivitete të cilat nxjerrin në pah vlerat kulturore,...

“Sulmuesit të dorëzohen ose ekstradohen”/ Kurti: Serbia të sanksionohet ndërkombëtarisht, ndryshe do të përsërisë...

Të dielën e 24 shtatorit përjetuam sulm agresor të bandave kriminale e terroriste të Serbisë, jo vetëm ndaj Policisë së Kosovës, por edhe ndaj...

Jetëgjatësia, tetë zakone që i shtojnë deri në 24 vjet jetës së një 40-vjeçari

Ndoshta jo të gjithë synojmë 100, por sigurisht që do të donim ta arrinim moshën e vjetër me shëndet sa më të mirë. Sipas një...

Shefi i Zyrës së BE në Prishtinë viziton instilacionin në formë lëmshi: Të respektohen...

Bashkimi Evropian dhe UNICEF prej ditësh kanë hapur fushatën për rritjen e ndërgjegjësimit për barrierat me të cilat përballen fëmijët me aftësi të kufizuara. Në...

Moti

Elbasan
clear sky
26.4 ° C
26.4 °
26.4 °
29 %
1.7kmh
2 %
Sht
29 °
Die
29 °
Hën
30 °
Mar
30 °
Mër
28 °