Bota

Greqia ashpërson masat anti-covid/ Në këto orare ndalohet qarkullimi…! Nga e...

Kryeministri grek Mitsotakis në një mesazh televiziv drejtuar qytetarëve ka shpallur midis të tjerash dy masa të rëndësishme në luftën kundër pandemisë. Sipas tij...

Studimi italian konfirmon: COVID ‘udhëton’ në ajër përmes grimcave PM10

Një studim krahasues i kryer për tre javë në dhjetëra mostra ajri në Rajonin e Bergamo, në Itali konfirmon dyshimet: koronavirusi transportohet nga grimca...

Covid-19/ Çfarë ndodhi me kufijtë në Evropë nga e shtuna?

Gjermania, Austria, Zvicra dhe Franca kanë lehtësuar nga e shtuna hapjen e kufijve mes tyre. Por këto lehtësime vlejnë vetëm për grupe të caktuara. Nga...

Të gjithë me koronavirus! Familja shqiptare kthehet nga Shqipëria në Itali,...

Pasi janë kthyer nga Shqipëria për në Itali, katër pjesëtarë të një familjeje shqiptare kanë rezultuar pozitivë me koronavirus. Nisur nga çfarë raportojnë mediat fqinje,...

Vala e dytë e Covid, jo më nga Lindja por nga...

Nëse në Azi dhe në kontinentin e vjetër infeksionet gradualisht janë duke u zvogëluar, e njëjta gjë nuk mund të thuhet për Shtetet e...

Covid-19 komplikacione dhe te fëmijët, 4-vjeçari në koma për gjashtë ditë

Fillimisht u mendua se Covid-19 nuk prek fëmijët, por duket se kjo nuk është aspak e vërtetë Alarmin e ka ngritur babai i një 4-...

Ja sa do të kushtojë vaksina kundër Covid-19

Vaksina kundër Covid – 19 shihet si mënyra për t’i rikthyer botës normalitetin shoqëror duke nisur nga viti i ardhshëm. Një firmë argjentinase mendon të...

Lista e plotë/MEPJ: Shtetet ku mund të udhëtojnë lirisht shqiptarët dhe...

Ministria për Europën dhe Punët e Jashtme nisur nga situata e krijuar prej kufizimeve të lëvizjes së lirë të udhëtarëve jashtë vendit, me qëllim...

Qentë shqyejnë 20 vjecaren, i dashuri e la aty nga frika...

Lajmi i vrasjes së 20 vjecares Simona Cavallaro nga një grup qensh ngjalli indinjatë të madhe në Itali. Djali që ishte duke shëtitur me të...

Kufijë do qëndrojnë të mbyllur pasi Britania e Madhe ka ‘përhapje...

Kufijtë e Guernsey do të qëndrojnë të mbyllura për sa kohë që Mbretëria e Bashkuar ka një ‘përhapje të lartë’ të koronavirusit, tha zëvendës...

Kostoja buxhetore e mësimdhënies në shkollat publike 9-vjeçare, 785 euro për nxënës

Qeveria shpenzon nga taksat tona rreth 785 euro në vit për nxënës për shërbimin e arsimor në ciklin 9-vjeçar. Kostoja për nxënës në të gjitha...

Rriten kostot e punës/ Banka e Shqipërisë: Rritja e treguesit të kostos së punës...

Banka e Shqipërisë tregon se kostot e punës për njësi janë rritur me ritme të përshpejtuara në tremujorin e parë të vitit 2023. Sipas analizës...

Valutat forcojnë pozitat në këmbim me lekun

Në tregun e këmbimit valutor vendas, të enjten monedhat e huaja forcuan pozitat në raport me lekun, krahasuar me një ditë më parë. Sipas kursit...

Norma e interesit rritet për overdraftet dhe kartat e kreditit, ulet për kreditë e...

Banka e Shqipërisë publikoi normat e reja tavan të interesit të kredisë konsumatore për gjysmën e dytë të vitit 2023. Sipas ndryshimeve të përkohshme rregullatore...

Krifca: Pikat e grumbullimit bujqësor, qendra të eksporteve në tregjet e huaja

Në Dimal, ndodhet serra dhe pika e grumbullimit të fruta-perimeve “Natural shpk”, të cilët përmes mbështetjes nga programi IPARD II kanë arritur të shndërrohen...

Ndërtimet në bujqësi dhe sport, taksa e ndikimit në infrastrukturë ulet në 1% të...

Komisioni për Ekonominë dhe Financat në mbledhjen e tij të radhës miratoi sot tre projektligje të rëndësishme ekonomike. Komisioni shqyrtoi projektligjin “Për një ndryshim dhe...

Shtohen rastet me Alzheimer/ Mjekët, shenjat paraprake nisin 10 vite më herët

Numri i të prekurve nga Alzheimer në të gjithë botën është rritur në mënyrë të frikshme, duke u shndërruar në sëmundjen e shekullit. Sëmundja neurodegjenerative...

Kreditë e lehtësuara për mjekët, policët dhe ushtarakët, hapen aplikimet në e-Albania

Mjekët, policët dhe ushtarakët e rinj mund të aplikojnë tashmë për të përfituar kreditë e lehtësuara për ta. Kryeministri Edi Rama njofton se e-Albania ofron...

📍Policia Rrugore e Elbasanit,shton kontrollet për parandalimin e aksidenteve

Kontrolle të shtuara nga Policia Rrugore, me qëllim parandalimin e aksidenteve rrugore me pasoja për jetën e përdoruesve të rrugës, për rritjen e parametrave...

“Shqipëria, shembull i mos abuzimit”, Rama: Kurrë nuk nxisim trazime etnike, mirëpresim kritika, jo...

Javën e ardhshme Shqipëria do të drejtojë Këshillin e Sigurimit, bash në momentin kur e gjithë bota mblidhet në Asamblenë e Kombeve të Bashkuara...

Masat e policisë për ndeshjen Shqipëri-Poloni, ja cilat akse rrugore do jenë të bllokuara

Kombëtarja shqiptare e futbollit do të presë këtë të dielë Poloninë, për ndeshjet kualifikuese të EURO 2024, sfidë që luhet duke nisur nga ora...

Pse trishtohemi pas pushimeve?!

Ekzaltimi kur marrim pushimet e verës është tërësisht i justifikueshëm dhe e mbush njeriun me shpresë dhe pozitivitet. Shkëputja nga puna i bën mirë trupit,...

Moti

Elbasan
broken clouds
29.4 ° C
29.4 °
29.4 °
32 %
0.9kmh
61 %
Sht
29 °
Die
27 °
Hën
27 °
Mar
28 °
Mër
30 °