Kryefaqja Autorët Postime nga Edlira Xherri

Edlira Xherri

2492 POSTIME 0 KOMENTET

GJERMANI – Altmaier mbështet zgjerimin e ndihmës financiare pandemike

Ministri gjerman i Ekonomisë, Peter Altmaier konfirmoi sot se ai mbështet zgjerimin e ndihmës financiare për kompanitë e goditura nga pandemia e COVID-19 përtej...

Tregtia me rajonin, Shqipëria ka bilanc pozitiv vetëm me Kosovën, deficitin më të thellë...

Shqipëria realizoi me vendet e rajonit, Serbinë, Kosovën, Malin e Zi, Maqedoninë e Veriut rreth 10% të volumit tregtar (importe + eksporte) në vitin...

Kredia për pasuritë e paluajtshme u arrit në 14.3 miliardë lekë

Kredia për blerjen e pronave nga individët u rrit në 14.3 miliardë lekë, në fund të 5-mujorit të parë të viti 2021, bëri të...

Historia e fermerit nga Malësi e Madhe që me mbështetjen e AZHBR-së dyfishoi mbjelljet

ATSH/ Eltoni, fermer nga Malësia e Madhe i është dedikuar prej vitesh  bujqësisë dhe falë mbështetjes së Agjencisë së Zhvillimit Bujqësor dhe Rural (AZHBR)...

Nesër “Forumi Ekonomik”/ Rama, Vuçiç dhe Zaev takim në Shkup

Kryeministri Edi Rama, homologu i tij i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev dhe presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiç do të zhvillojnë ditën e nesërme,...

Shqipëria, e treta në Europë për obezitetin tek gratë. Qytetet më ‘elegante’ dhe më...

24.4% e grave në vend konsiderohen obeze, sipas Anketës Demografike dhe Shëndetësore të INSTAT, të vitit 2018, për grup-moshën 15-59 vjeç. Ky tregues matet me...

Atletja bjelloruse konsiderohet e sigurt në Tokio, vendet e BE-së i ofrojnë viza

Atletja bjelloruse, Krystsina Tsimanouskaya, e cila ka refuzuar të niset me aeropan drejt Bjellorusisë, pasi siç ka thënë ajo, është nisur me forcë nga...

Rritet Çmimi i Produkteve të Bulmetit – Arsyet Dhe Ndikimi Tek Konsumatorët

Përpunuesit e qumështit paralajmërojnë nga 1 korriku rritjen e çmimeve për disa nga produktet e freskëta të bulmetit. Arsyet e rritjes janë ndryshimi i çmimit...

Miratohet vendimi, i hapet rruga ndërtimit të hidrocentralit të Skavicës

ATSH/ Këshilli i Ministrave i hap rrugën ndërtimit të hidrocentralit të Skavicës që do të jetë i vendosur në rrjedhën e sipërme të HEC-eve...

Trualli i Teatrit Kombëtar i kalon në pronësi Bashkisë Tiranë

ATSH/ Këshilli i Ministrave vendosi kalimin në pronësi të bashkisë Tiranë truallin e Teatrit Kombëtar. Me propozimin e ministrit të Kulturës, Këshilli i Ministrave vendosi...

DokuFest me projeksione të përzgjedhura

ATSH/ Sikurse edhe edicionet e shkuara, sërish këtë vit festivali i filmit DokuFest vjen edhe në Tiranë. Ky festival këtë vit ka 20 vjetorin...

Hapet Këndi Arkivor në bibliotekën e Vlorës dhe bashkinë e Selenicës

ATSH/ Akademikët, studentët dhe publiku i gjerë në qytetin bregdetar mund të marrin shërbimin përmes Këndit Arkivor në bibliotekën e Vlorës. Drejtoria e Përgjithshme e...