Elbasani në fokus

Java e Kulturës Turke, ambasadori Atay viziton Elbasanin

ATSH/ Ambasadori i ri i Turqisë në Shqipëri, Tayyar Kağan Atay zhvilloi një vizitë në qytetin e Elbasanit. Delegacioni turk u prit nga kryetari i...

(VIDEO) ELBASAN, FËMIJËT NË SITUATË RRUGE, BASHKIA SUKSES NË KËTË...

Nga: Edlira XHERRI   https://youtu.be/Qr64WhlK03k   Varfëria dhe pasiguria sociale në Shqipëri i detyron shumë fëmijë të dalin të shesin, apo të lypin rrugëve, duke u privuar nga...

Qeverisja lokale në kohë normale dhe emergjencash.

Qeverisja lokale ndesh një sërë problematikash në ushtrimin e funksioneve, ofrimin e shërbimeve lokale si dhe në përmirësimin e indikatorëve të mirëqeverisjes. Këto kanë...

Llatja: Funari, së shpejti destinacion turistik edhe për sportet e aventurës

Maja e Korrës, në Funarin e resurseve dhe turizmit të mrekullueshëm, shumë shpejt do të kthehet në një destinacion turistik për sportet e aventurës...

Elbasani qyteti i luleve, Llatja: Më shumë gjelbërim dhe parqe për...

E kanë quajtur qyteti i luleve. Dhe e ka merituar këtë emërtim, edhe pse në regjimin totalitar kopshtet, bahçet dhe oborret e gjera plotë...

LLATJA NË POLONI, PREZANTON PROJEKTET PËR ELBASANIN

Kryetari i bashkisë së Elbasanit, Z.Gledian Llatja ka marrë pjesë në  Kongresin Evropian për Qeverisjet Lokale në Mikolajki, Poloni ku përfaqësues nga e gjithë Evropa ndanë iniciativat...

Dita Botërore e Muzeve, bashkia e Elbasanit fton qytetarët të vizitojnë...

Muzeu Etnografik ka hapur dyert sot me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Muzeve. Kjo iniciativë e ndërmarrë nga Bashkia e Elbasanit synon që qytetarë e...

ELBASAN/LLATJA TAKIM ME AMBASADORIN E OSBE MBËSHTETJE NË NGRITJEN E...

Kryetari i bashkisë së Elbasanit, Gledian Llatja, priti sot në takim Kryetarin e Prezencës së OSBE-së në Shqipëri, ambasadorin Vincenzo Del Monaco. Gjatë takimit...

100 VJETORI I LINDJES SË V. KAMAMIT SIMPOZIUM PËRKUJTIMOR NË ELBASAN

Ditën e sotme është zhvilluar një simpozium në nder të 100 vjetorit të lindjes së Vasil Kamamit, në Universitetin e Elbasanit “Aleksandër Xhuvani”. Pjesëmarrës...

Mbyllet numerimi i votave te kandidateve ne Elbasan, ja kush surprizon…

Mbyllet numerimi i votave te kandidateve ne Elbasan.   PS: 1. Taulant Balla 21591 2. Sajmir hasalla 11 515 3. Luan Duzha 6769 4. Besjan Ajazi 5374 5. Evis Kushi...

INSTAT publikon “Anketën e buxhetit të familjes”, 41.3 % e të ardhurave për ushqime

ATSH/ Në vitin 2021, shpenzimet mesatare mujore për konsum për një familje, të përbërë mesatarisht nga 3,7 persona, janë 84.548 lekë. INSTAT publikoi sot “Anketën...

Bujqësia, 146 milionë euro/ Programi IPARD III do financojë fermerët, bashkitë dhe shoqatat

Bujqësia shqiptare po përgatitet për programin IPARD III, 146 mln euro është fondi që ka përcaktuar Bashkimi Eurpian dhe buxheti i shtetit kësaj here...

Bordi i Transparencës ndryshon sërish çmimet, rritet nafta, ja çmimi i benzinës dhe gazit

Rritet sërish çmimi i naftës dhe benzinës, nuk ndryshon gazi. Bordi i Transparencës ka komunikuar sot çmimet e reja, 24 orë pas ndryshimit të...

Rritet çmimi i naftës dhe benzinës, gazi nuk ndryshon

Çmimi i naftës dhe benzinës rritet pas orës 20:00 të kësaj të enjteje. Nafta do të shitet 229 lekë për litër, 10 lekë më shumë...

Kim: Energjia nga 2 anijet do të përmbushë nevojat e rreth 200 mijë familjeve

“Ne do të vazhdojmë të punojmë ngushtësisht me qeverinë shqiptare për të siguruar që Shqipëria të ketë energjinë e nevojshme elektrike në këtë kohë...

INSTAT: Mbi 5.6 milionë të huaj vizituan Shqipërinë në 8 muaj

Numri i shtetasve të huaj të hyrë në Shqipëri në tetëmujorin janar-gusht 2022 është 5.667.121, duke shënuar rritje me 29.3%, në krahasim me të...

Shtyhet seanca gjyqësore e Faruk Ozer, avokati mbrojtës kërkon të njihet me provat e...

Seanca gjyqësore e Faruk Ozer, i cili u arrestua në Shqipëri pas akuzave nga drejtësia turke për mashtrim, është shtyrë. Avokati mbrojtës i 28-vjeçarit turk...

Instalimi i paneleve diellore për familjet, çelet thirrja për aplikim për subjektet tregtuese

ATSH/ Në kuadër të situatës së vështirë energjetike me të cilën po përballet vendi dhe Europa, dhe në përputhje me Strategjinë Kombëtarë të Energjisë...

Mbyllet Festivali i Filmit/ Jepen 31 çmime, fituesi i TIFF filmi për gratë në...

Mbrëmjen e djeshme u mbyll edicioni i 20-të i Tirana International Film Festival (TIFF). Prej datës 24 shtator çdo ditë janë shfaqur filmat konkurrues në...

5 gjërat që duhet t’i dini me patjetër para se të dilni me një...

Shenja e ujit, Akrepi njihet për natyrën e saj emocionale, të ndjeshme dhe misterioze. Duke qenë të sunduar nga Plutoni, Akrepat janë të famshëm për...

Kosova “bllokon” rusët: Këtu kaloni vetëm me vizë, përfshirë diplomatët

Të gjithë shtetasit rusë, përfshirë ata me pasaporta diplomatike, të cilët duan të hyjnë, kalojnë tranzsit apo qëndrojnë në Kosovë, duhet të pajisen me...

“S’të uroj dot…”, vajza e ish-presidentit Bujar Nishanit bën postimin e ndjerë në ditëlindjen...

Vajza e ish-presidentit Bujar Nishani ka kujtuar të atin e ndjerë në 56-vjetorin e lindjes. Teksa ka ndarë një foto me të, Fiona Nishani shkruan:...

Moti

Elbasan
few clouds
21.4 ° C
21.4 °
21.4 °
45 %
0.9kmh
12 %
Pre
20 °
Sht
25 °
Die
26 °
Hën
25 °
Mar
18 °