Bota

VILNIUS – Lituania ndalon importet ruse të energjisë

VILNIUS, 22 maj /ATSH-ANSA/ – Lituania ndërpreu sot tërësisht importet e furnizimeve me energji nga Rusia, përfshirë naftën, energjinë elektrike dhe gazin natyror, njoftoi...

Teknologjitë e së ardhmes. Idetë që do të ndryshojnë botën

Robotët e gjallë Robotët e vegjël hibridë, të prodhuar nëpërmjet përdorimit të qelizave burimore nga embrionet e bretkosave, mund të përdoren një ditë për të “lundruar” brenda trupave tanë drejt zonave specifike që kërkojnë ilaçe, apo edhe për të...

Në korrik Gjermania do të dorëzojë 15 tanket e para “Gepard”...

Ministri gjerman i mbrojtjes, Christine Lambrecht ka konfirmuar se vendi do t’i dorëzojë Ukrainës 15 tanke “Gepard” në korrik. Lambrecht në një bisedë me...

Finlanda kërkoi të futej në NATO, Rusia i ndalon furnizimin me...

Rusia ka ndaluar furnizimin me gaz natyror për Finlandën, pas kërkesës së saj për anëtarësim në NATO,. Importet përmes pikës hyrëse të Imatra janë ndalur,...

NJU JORK – OBSH: Lija e majmunëve përhapet në Australi, Francë...

ATSH-DPA/- Autoritetet në Australi, Francë dhe Gjermani konfirmuan sot rastet e tyre të para të lisë së majmunëve pasi sëmundja e rrallë ka vazhduar...

G7 do të sigurojë 9.5 miliardë ndihma të reja për Ukrainën

Ekonomitë kryesore të Grupit të shtatë vendeve më të industrializuara (G7) janë pajtuar të ofrojnë 9.5 miliardë dollarë, si ndihmë e re ekonomike për...

Rusia nis ofensivën në Luhansk

Rusia ka rritur përpjekjet për të marrë kontrollin e rajonit të Donbasit, i cili gjendet në lindje të Ukrainës, duke pretenduar fitore në betejën...

Zelensky, personi më me ndikim në botë për vitin 2022

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky është shpallur personi më me ndikim në botë për vitin 2022, sipas sondazhit të revistës “Time”. Me më shumë se 3.3 milionë...

Ukraina pranon afër 530 milionë dollarë borxhe nga SHBA-ja dhe Britania

Ukraina ka pranuar pothuajse 530 milionë dollarë grante nga Shtetet e Bashkuara dhe Britania nga fondi i krijuar në Bankën Botërore, ku mund të...

Zelensky: Donbasi është shkatërruar plotësisht

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, tha se forcat ruse kanë “shkatërruar plotësisht” rajonin ukrainas të Donbasit, teksa Moska ka intensifikuar ofensivën në lindje. Gjatë një adresimi...

Gati 120 mijë biznese aktive në fund të prillit

ATSH/ Aktiviteti i bizneseve ka vijuar të rritet, pavarësisht situatës së krijuar për shkak të krizës së rritjes së çmimeve dhe luftës në Ukrainë. Ministria...

Taksohen të vetëpunësuarit/ Financat po disktojnë taksimin progression ose një pagesë fikse

Pasi i lehtësoi profesionistët e lirë vitin e kaluar nga heqja e tatim fitimit dhe rritja e pragut të Tatimi mbi Vlerën e Shtuar...

Lufta e Ukrainës “forcon” Shqipërinë, DW: Korridor i ri energjie drejt Ballkanit dhe Europës

Agresioni rus ndaj Ukrainës, sanksionet ndërkombëtare ndaj Rusisë dhe emergjenca e pavarësimit të Europës nga gazi rus po i bëjnë prioritare edhe në Shqipëri...

OKB-ja paralajmëron: Pushtimi i Ukrainës mund të shkaktojë një krizë globale ushqimore

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres ka njoftuar se lufta Rusi-Ukrainë mund të shkaktojë shumë shpejt një krizë globale të ushqimit që mund...

Rriten ndjeshëm çmimet e produkteve bazë ushqimore, ja sa shitet vaji, sheqeri dhe orizi

Rritja e çmimeve po ndihet së tepërmi kohet e fundit dhe ata që vuajnë pasojat dhe “goditen” më shumë duket se janë qytetarët e...

Çmimi i naftës pëson ulje! Ja me sa do të blihet nga dita e...

Bordi i transparencës ka njoftuar ndryshimet në çmimet e karburantit ditën e sotme, ku bën me dije se është rritur çmimi i benzinës në...

Alarmet për bombë! Policia në Kosovë nuk e di se kush i kërcënoi shkollat

Dy ditë më parë në adresën elektronike të rektoratit të Universitetit të Prishtinës erdhi një e-mail që lajmëronte për një bombë. Një ditë pas,...

Porti i Durrësit i bashkohet nismës për fuqizimin e rolit të grave në sektorin...

TIRANË, 18 maj/ATSH/ 18 maj shënon Ditën Ndërkombëtare të Grave në Detari. Porti i Durrësit si vend anëtar dhe me të drejta të plota...

Prej 1 qershorit, ndalohen qeset plastike njëpërdorimshe në Shqipëri

TIRANË, 18 maj /ATSH/ Qeset plastike njëpërdorimshe do të ndalohen në Shqipëri prej 1 qershorit 2022. Ministrja e Turizmit dhe Mjedisit, Mirela Kumbaro bëri të...

Pushtet Vendor-Shoqëri Civile”, konferencë për vullnetarizëm të qëndrueshëm lokal

TIRANË, 13 maj/ATSH/ Në kuadër të konsortiumit “Pushtet Lokal-Shoqëri Civile”, PVN Albania organizoi Konferencën e dytë Kombëtare “Pushtet Vendor-Shoqëri Civile” për vullnetarizëm të qëndrueshëm...

MEDIA – EANA në konferencën me temë ”Fakte dhe trillime në luftë dhe pandemi”

/ATSH-FENA/ – “Fakte dhe trillime në luftë dhe pandemi” është tema e konferencës së Aleancës Evropiane të Agjencive të Lajmeve (EANA), që filloi sot...

Manastirliu-Balla: Qendër e re shëndetësore për 15 mijë banorë të Fierit Nga Klotilda Saraçini

TIRANË, 6 maj/ATSH/ Rreth 15 mijë banorë të Fierit do të marrin tashmë shërbim në qendrën e re shëndetësore nr.3. Gjatë inspektimit të qendrës shëndetësore...

Moti

Elbasan
clear sky
17.4 ° C
17.4 °
17.4 °
66 %
1.7kmh
2 %
Mër
31 °
Enj
32 °
Pre
32 °
Sht
32 °
Die
24 °