Bota

FOKUS – Pandemia Covid-19 nuk e frenoi përparimin e ndryshimit të...

ATSH-DPA/ – Pandemia e koronavirusit nuk e ngadalësoi përparimin e pamëshirshëm të ndryshimit të klimës, sipas një raporti të OKB-së. Midis janarit dhe korrikut, emetimet...

Rritet sërish numri i viktimave në Itali, 575 të vdekur në...

Italia ka regjistruar në 24 orët e fundit 575 viktima, 50 viktima më shumë se një ditë më parë. Raste pozitive të shënuara më shumë...

Spiunazh në internet! Microsoft: Hakerat rusë po mbështeten nga shteti

Kompania Microsoft thotë se hakerët hakerët rusë, të mbështetur nga shteti janë përfshirë në “spiunazh strategjik” kundër qeverive, organizatave studimore e humanitare, dhe bizneseve...

Raporti i SHBA-së rreth UFO-ve

Një task forcë do të ndajë të dhëna që ka mbledhur mbi fenomenet e pazakonta të fluturimit me Kongresin amerikan, ndërsa entuziastët e UFO-ve...

Mazi: Vendet anëtare të BE dakord me kuadrin negociues për Shqipërinë

/ATSH/ Kryenegociatori i Shqipërisë me Bashkimin Evropian, Zef Mazi mori pjesë sot në mbledhjen e Këshillit Kombëtar të Integrimit Evropian, ku foli për përgatitjen...

POLONI – Parlamenti shtyn votimin e ligjit për median

Parlamenti polak shtyu sot votimin e planifikuar për një ligj të ri të diskutueshëm për median, një veprim i mundësuar nga votat e opozitës. “Është...

David Nabarro i OBSH: Virusi nuk do të zhduket as me...

Ndërsa Europa po pret me padurim vaksinën teksa po preket nga e ashtuquajtura ‘Vala e Dytë Covid’, një lajm jo optimist vjen nga OBSH-ja,...

COVID-19 – Italia raporton mbi 144 000 raste të reja brenda...

Italia ka shënuar një numër rekord të infeksioneve me koronavirus, ku janë raportuar mbi 144,000 raste të reja, njoftoi sot Ministria e Shëndetësisë. Sipas...

TURQI – Erdogan: Armëpushimi i përhershëm do t’i hapte rrugën zgjidhjes...

ATSH-AA/ – Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan zhvilloi një bisedë telefonike me homologun rus Vladimir Putin dhe, sipas deklaratës së Drejtorisë së Komunikimeve...

Apeli i moderatores Vjollca: Vaksinimi, drita në fund të tunelit

ATSH/ Moderatorja e njohur, Luana Vjollca i bashkohet zërave publikë që po apelojnë për vaksinimin anti-COVID. Në një rrëfim të saj, Vjollca apelon të rinjtë...

Klosi: PS përmirëson çdo ditë veten që t’i shërbejmë më mirë Shqipërisë

Drejtuesi politik i Partisë Socialiste në qarkun e Vlorës, Blendi Klosi u shpreh sot në turin e mirënjohjes për rezultatin zgjedhor në Sarandë se,...

Mbështetja për fermerët/ Ministrja e Bujqësisë tregon programet e ndihmës

Në bujqësinë shqiptare të gjithë fermerët kanë rëndësi, pavarësisht sasisë së prodhimit.Ministria e Bujqësisë, Frida Krifca në Panairin Ndërkombëtarë të Expocity vëmendjen e saj...

Turistët po vijnë nga perëndimi/ Holanda, Finlanda, Gjermania, Suedia, po dynden edhe spanjollët

Pasi arriti shifrën prej 7.5 milionë turistë për vitin që lamë pas, duket se vendi ynë do ta tejkalojë këtë rekord për 2023-shin.Në 4...

Rama: Çdo kilometër katror, potencial drejt ambicies për Shqipërinë kampione të turizmit në Ballkan

Kryeministri, njëherësh kryetari i Partisë Socialiste, Edi Rama në turin e takimeve falënderuese pas zgjedhjeve vendore të 14 majit në Lezhë dhe Kurbin, vuri...

Komisioni i Ekonomisë miraton pr/ligjin për rritjen e pagave si dhe koeficientët sipas hierakisë

ATSH/- Komisioni parlamentar i Ekonomisë ka miratuar sot projektligjin për rritjen e pagave për punonjësit e administratës. Gjatë diskutimeve të këtij projektligji pati debate mes...

Shpenzimet për investime, rritje me 8.6 % gjatë 4-mujorit

Shpenzimet e përgjithshme publike, për periudhën katërmujore të vitit 2023, arritën në rreth 172.6 miliardë lekë, me një realizim në masën 88.1 % të...

Kosova është Serbi”! Shoferët shqiptarë fyhen dhe provokohen nga mbështetësit e Vuçiçit në Beograd

Në mesin e serbëve të nisur drejt Beogradit për tubimin gjigand të mbështetje të presidenti Aleksandër Vuçiç, kishte dhe serbë të dërguar nga kompani...

Është prekur SPAK nga sulmet kibernetike? Dumani: Ka pasur tentativa

Kreu i Prokurorisë së Posaçme, Altin Dumani tha se SPAK nuk është prekur nga sulmet kibernetike, edhe pse ka pasur tentativa. Ai theksoi se të...

Manja: Prona e lirë e ish-pronarëve kthehet pa kufizime

ATSH-Maela Marini/ Ministri i Drejtësisë, Ulsi Manja bëri të ditur sot se, qeveria ka miratuar dy vendime të rëndësishme që konsolidojnë skemën e kompensimit...

Rama: “Washington Post”, jehonë Shqipërisë turistike, alternativa më e mirë edhe krahasuar me Mikonos

ATSH/ Kolosi mediatik “Washington Post” i bën jehonë Shqipërisë turistike, e cila u ofrohet  lexuesve si alternativa më e mirë edhe krahasuar me Mikonosin...

“Blu Bradhërs”, Rama, Luizi, Beneti! Podcasti me fituesin e Big Brother Vip dhe kryebashkiakun...

Tre fitues bashkë në një Podcast të titulluar “Blu Bradhërs”. Luiz Ejlli fitues i Big Brother Vip, Benet Beci Fitues i zgjedhjeve në Shkodër dhe...

Kampionati i Gollobordës, zhvillohet kupa e 10-të në sportin e mundjes

Pas dy vjetësh ndërprerje për shkak të pandemisë, në Ostren të Madh të Bashkisë Bulqizë është rikthyer sërish kampionati i mundjes. Kjo ishte  Kupa e...

Moti

Elbasan
clear sky
24.4 ° C
24.4 °
24.4 °
44 %
1.2kmh
7 %
Die
27 °
Hën
25 °
Mar
24 °
Mër
24 °
Enj
26 °