Aktualitet

Aurela Gaçe feston ditëlindjen, sa vjeç mbush sot diva e muzikës...

Sot për këngëtaren shumë të dashur për publikun, Aurela Gaçe është një ditë e veçantë, pasi ajo feston ditëlindjen. Artistja ka mbushur 47 vjeçe...

Lidhje të paligjshme të energjisë dhe ndërhyrje në matës elektrikë, arrestohen...

Pak ditë pasi kryeministri Edi Rama shpalli emergjencën energjetike në vendin tonë, policia e shtetit dhe strukturat e tjera kanë shtuar kontrollet për parandalimin...

Ministria e Drejtësisë dhe KLGJ dakortësohen për Hartën e Re Gjyqësore

Ministri i Drejtësisë, Ulsi Manja priti në një takim pune Kryetaren dhe Zv/Kryetarin e KLGJ-së, Naureda Llagami dhe Maksim Qoku, me të cilët diskutoi...

Mbi 90 miliardë lekë në buxhet nga TVSH-ja

ATSH/ Të ardhurat nga Tatimi mbi vlerën e shtuar (TVSH) u realizuan në masën 90.9 miliardë lekë, 19.4 miliardë lekë ose 27.1% më shumë...

21 raste të vjedhjes së energjisë elektrike/ 10 të arrestuar, procedohen...

10 persona janë arrestuar pasi akuzohen se kanë vjedhur energji elektrike. Policia njofton se 10 të arrestuarit kishin bërë lidhje të paligjshme të energjisë elektrike...

Rikthehet moti me diell dhe rriten temperaturat, njihuni me parashikimin e...

Vendi ynë sot do të mbizotërohet nga alternime kthjellimesh dhe vranësirash duke sjellë mot me diell në të gjithë terriotorin. Sipas Meteoalb, sot temperaturat do...

E rëndë në Qerret/ 4 turistë rusë gjenden të vdekur brenda...

Një ngjarje e rëndë është regjistruar mbrëmjen e kësaj të shtune, ku 4 turistë, 2 djem dhe 2 vajza, janë gjetur të vdekur, brenda...

Kurti: Më 17 tetor nuk biem në 50 për qind

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, njëherësh kryeministër, Albin Kurti, ka thënë se edhe në zgjedhjet lokale do të fitojnë mbi 50 pë rqind. Në përmbyllje të...

Zgjedhjet në Kosovë/ Mblidhet qeveria, ja çfarë u vendos

Qeveria e Republikës së Kosovës në formë elektronike sot ka mbajtur mbledhjen e 40-të të saj. Në këtë mbledhje u mor vendimi për plotësim-ndryshimin e...

Avancimi i axhendës dypalëshe, Escobar në ambasadën shqiptare në SHBA

Ambasadorja e Shqipërisë në SHBA, Floreta Luli-Faber priti sot në një takim zëvendëssekretarin e Shtetit për Çështjet e Evropës dhe Euro-Azisë, Gabriel Escobar. Ambasadorja Faber...

TURQI – Erdogan: T’i rrisim në 50 miliardë dollarë shkëmbimet tregtare me Gjermaninë

Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan deklaroi sot se Turqia dëshiron ta rrisë në 50 miliardë dollarë vëllimin tregtar me Gjermaninë. “Shpresoj se puna e suksesshme...

Ahmetaj: FMN vlerësoi politikat e ndjekura, qeveria përballoi krizën nga mirëmenaxhimi i financave

ATSH/ Zv.kryeministri dhe Ministri i Shtetit për Rindërtimin dhe Programin e Reformave, Arben Ahmetaj deklaroi sot se edhe në raportin e  FMN-së vlerësohet puna...

Të ardhurat nga akciza 37.9 miliardë lekë

ATSH/ Të ardhurat nga akciza janë realizuar në masën 37.9 miliardë lekë, 5.9 miliardë lekë ose 18.4% më shumë se viti 2020, si dhe...

Shqipëria, angazhim për t’u përshtatur më mirë me ndryshimet klimatike

Me mbështetjen e Organizatës së Ushqimit dhe Bujqësisë së Kombeve të Bashkuara (FAO), aktivitete të shumta u organizuan javët e fundit në Shqipëri lidhur...

Ankandi i OSHEE-së/ Nuk sigurohet sasia e kërkuar e energjisë për periudhën 13-17 tetor

Ankandi i OSHEE-së nuk arriti të siguronte sasinë e kërkuar të energjisë elektrike për periudhën 13-17 tetor. Furnizuesi i Tregut të Lirë SH.A, pjesë e...

BSH ka licensuar 6 institucione të parasë elektronike

/ATSH/ Në vendin tonë numërohen 6 institucione të parasë elektronike. Banka e Shqipërisë bën të ditur se, pagesat me para elektronike i referohen transaksioneve të...

Kreu i Postës Shqiptare apel punonjësve: Vaksinohuni, mënyra më e mirë për t’u mbrojtur...

ATSH/ Administratori i Postës Shqiptare, Ervin Bushati i shprehu sot punonjësve të këtij institucioni mirënjohjen për punën e palodhur edhe në kohë të vështira...

Çmimet e energjisë për familjarët dhe biznesin e vogël nuk do rriten

ATSH/ Zv. kryeministri Arben Ahmetaj deklaroi sot se, nuk do të ketë rritje të çmimit të energjisë për familjarët dhe biznesin e vogël. Në përgjigje...

Për herë të parë, pesë studentë nga Kosova në Akademinë e Forcave të Armatosura...

ATSH/ Pesë studentë nga Kosova do të ndjekin studimet në Akademinë e Forcave të Armatosura të Shqipërisë. Kjo po ndodh për herë të parë...

Manastirliu në Kuvend, apel opozitës: U bëni thirrje qytetarëve të vaksinohen

ATSH/ Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu i ka bërë një thirrje nga foltorja e Kuvendit opozitës, që të bëhet pjesë e...

Mjekësia, së shpejti programe të përbashkëta të doktoraturave me Universitetin e Budapestit

/ATSH/ Marrëveshja e bashkëpunimit mes Universitetit Semmelweis të Budapestit dhe Universitetit të Mjekësisë, Tiranë do të konkretizojë së shpejti hapjen e programeve të përbashkëta...

Bashkëpunimi me Kuvendin, Nikolla pret përfaqësues të agjencive të OKB-së

ATSH-I.Vata/ Kryetarja e Kuvendit, Lindita Nikolla, priti koordinatoren rezidente të OKB-së në Tiranë, Fiona McCluney. Në takim ishin të pranishëm edhe përfaqësues të agjencive të...