Ekonomi

Rigjallërimi i ekonomisë pas pandemisë, hapen mbi 16 mijë biznese

Numri i bizneseve, të reja të çelura për vitin 2021 llogaritet 16.090 biznese. Ekonomia shqiptare kaloi dy goditje, tërmetin e vitit 2019 dhe pandeminë e...

SHBA – Shpallet projekti 27 miliardë dollarë për rehabilitimin e urave

Sekretari i Transportit Pete Buttigieg njoftoi sot publikimin e pjesës së parë të një investimi prej më shumë se 27 miliardë dollarësh në ndërtimin...

Ringrihet sistemi i kullimit të tokave bujqësore në Fier

ATSH/ Një nga investimet e rëndësishme në mbështetje të bujqësisë është edhe garantimi i ujitjes së tokave bujqësore. Në këtë drejtim, ndërhyrje rrënjësore te kanalet kulluese...

Gjenerali amerikan për marrëveshjen: Bashkëpunimi ynë shembull për vendet e tjera

Gjenerali amerikan James Logan Jones Jr, drejtues i kompanisë “Jones International” deklaroi sot se, “do të punojmë së bashku me Shqipërinë për ta ndihmuar...

Rritet kredia në valutë të huaj

ATSH/ Banka e Shqipërisë bën të ditur se, kreditë në valutë të huaj përbëjnë rreth 49.9% të portofolit total të kredisë. Krahasuar me vitin 2020,...

GJERMANI – Inflacioni rritet deri në 3.1 për qind, norma më...

Çmimet e konsumit në Gjermani u rritën me 3.1 për qind nga viti në vit në vitin 2021, norma më e lartë e inflacionit...

BM – Çmimet me pakicë rriten me një ritëm më të...

Çmimet e dyqaneve në Britaninë e Madhe u rritën me një ritëm më të shpejtë në dhjetor, sipas të dhënave nga Konsorciumi britanik i...

ADISA, 1.362.733 qytetarë janë asistuar e informuar në 2021

ATSH/ Në periudhën janar-dhjetor 2021 pranë 23 qendrave të Agjencisë së Ofrimit të Shërbimeve Publike të Integruara (ADISA) janë asistuar dhe informuar 1.362.733 qytetarë. Sipas...

Shpenzimet dhe remitancat, diaspora i dha Kosovës rreth 2 miliardë euro

Bashkatdhetarët që kanë ardhur gjatë vitit 2021 në Kosovë, sipas hulumtimeve të bëra nga organizatat joqeveritare, kanë shpenzuar rreth 2 miliardë euro, duke përfshirë...

Fiskalizimi, bizneset kohë deri më 30 qershor për përshtatjen me sistemin

ATSH/ Deri më 30 qershor të këtij viti, sipas një vendimi të fundvitit të shkuar, nuk do të ketë penalitete për një kategori biznesesh...

Bejtja: Rehabilitim me eficiencë energjetike i konvikteve studentore

ATSH/ Komisioni për Veprimatrinë Prodhuese, Tregtinë dhe Mjedisin diskutoi sot projektligjin “Për ratifikimin e marrëveshjes së huasë ndërmjet Republikës së Shqipërisë (huamarrësi), përfaqësuar nga...

Shqipëria, i vetmi vend europian më 2020, ku ekonomia pëson rënie, por shpenzimet e...

Në vitin 2020 ekonomia e gjithë botës shënoi rënie për shkak të ndikimit negativ që dha përhapja e pandemisë në vitin e parë të...

Shkëmbimet Shqipëri-Turqi/ Shqipëria importon 700 mln euro mallra turke, eksporton vetëm 43 mln euro

Turqia dhe Shqipëria duket se po bëjnë përpjekje të vazhdueshme për të rritur bashkëpunimin jo vetëm në rrafshin politik, por edhe në atë ekonomik.Në...

Rigjallërimi i ekonomisë pas pandemisë, hapen mbi 16 mijë biznese

Numri i bizneseve, të reja të çelura për vitin 2021 llogaritet 16.090 biznese. Ekonomia shqiptare kaloi dy goditje, tërmetin e vitit 2019 dhe pandeminë e...

SHBA – Shpallet projekti 27 miliardë dollarë për rehabilitimin e urave

Sekretari i Transportit Pete Buttigieg njoftoi sot publikimin e pjesës së parë të një investimi prej më shumë se 27 miliardë dollarësh në ndërtimin...

Ringrihet sistemi i kullimit të tokave bujqësore në Fier

ATSH/ Një nga investimet e rëndësishme në mbështetje të bujqësisë është edhe garantimi i ujitjes së tokave bujqësore. Në këtë drejtim, ndërhyrje rrënjësore te kanalet kulluese...

Dhjetë më të pasurit në botë dyfishuan pasurinë gjatë pandemisë

ATSH-AA/ – Raporti i publikuar nga organizata ndërkombëtare, Oxfam, zbuloi se pasuria totale e 10 njerëzve më të pasur në botë u dyfishua gjatë...

Bashkëpunimi me prindërit rrit sigurinë e fëmijëve në përdorimin e internetit

ATSH/ Ministrja e Arsimit dhe Sportit, Evis Kushi ka pritur në një takim të parë për këtë vit Këshillin Kombëtar të Prindërve. “Mirëpritëm në një takim...

Kurti: Mbështetja historike e qytetarëve, dëshmi e zemërimit ndaj keqqeverisjes

ATSH/ Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka thënë se viti 2021 do të kujtohet si vit në të cilin shpresa dhe vullneti për ndryshim...

Rekrutimet për Forcat e Armatosura, pagesë dhe trajnim si asnjëherë më parë

ATSH/ Fushata e rekrutimit të ushtarëve/detarëve të rinj në Forcat e Armatosura do të vijojë në të gjithë vendin. Si asnjëherë më parë, aplikantët do...

Bino: Mbulesa vaksinale në vend po rritet, rreth 50% e popullatës target

ATSH/ Shefja e Departamentit të Epidemiologjisë dhe Sëmundjeve Infektive në Institutin e Shëndetit Publik prof. Silva Bino tha sot se mbulesa vaksinale po arrin...

Nisma festive e fundvitit, publikohen fotografi të tjera në “Konkurs 2022”

ATSH/ Kryeministri Edi Rama publikoi sot disa fotografi në kuadër të konkursit të Vitit të Ri 2022. Rama ftoi të gjithë qytetarët të aplikojnë te...

Moti

Elbasan
clear sky
0.4 ° C
0.4 °
0.4 °
51 %
2.7kmh
0 %
Mër
10 °
Enj
11 °
Pre
8 °
Sht
3 °
Die
-3 °