Ekonomi

FRANCË – Ngadalësohet rritja ekonomike për shkak të konsumit të dobët

Rritja ekonomike franceze u ngadalësua në tremujorin e katërt të 2022, si pasojë e një rënieje të kërkesës së brendshme që u shoqërua nga...

Ibrahimaj: Do vijojmë mbështetjen e biznesit për çmimin e energjisë

Këshilli i Investimeve zhvilloi mbledhjen e tij të radhës nën drejtimin e ministres së Financave dhe Ekonomisë, Delina Ibrahimaj, e cila është kryetare e...

Çfarë shkoi keq në 2022? Raporti i Ministrisë së Financave: Probleme...

Në programin e reformave ekonomike për vitet 2023-2025, Ministria e Financave dhe Ekonomisë ka bërë një vlerësim çfarë shkoi keq me financat e vendit...

Ibrahimaj: 18 279 të rinj kanë zgjedhur arsimin e mesëm profesional

Në Shqipëri, gjithnjë e më shumë, nxënësit po zgjedhin shkollat profesionale, për të gjetur veten shpejt në tregun e punës. Ministrja e Financave dhe Ekonomisë,...

Mbi 200 milionerë u bëjnë thirrje liderëve botëror në Davos për...

Në një letër drejtuar liderëve botëror që marrin pjesë në Forumin Ekonomik në Davos, mbi 200 milionerë u kanë bërë thirrje për taksa më...

Scholz në favor të importeve të gazit nga Iraku

Kancelari gjerman, Olaf Scholz u shpreh në favor të importeve të gazit nga Iraku gjatë vizitës së parë të kryeministrit irakian, Mohammed Shia al-Sudani...

Eurostati: Rritja e kostos së jetesës shqetëson 9 nga 10 evropianë

Rritja aktuale e kostos së jetesës shqetëson më shumë se nëntë në 10 evropianë dhe pothuajse gjysma e popullsisë tashmë është prekur, sipas hulumtimit...

Ndryshon përsëri mosha e daljes në pension, rritet edhe periudha për...

Eshtë viti i tetë që ndryshon përsëri mosha e nevojshme për të fituar pensionin e pleqërisë. Kjo ndodh që prej reformimit të skemës në...

Vrojtimi i BSH-së: Biznesi dhe konsumatorët rritën besimin në ekonomi

Biznesi dhe konsumatorët rritën besimi për ecurinë pozitive të ekonomisë në muajin dhjetor 2022. Banka e Shqipërisë, publikoi vrojtimin mbi Treguesit e Ndjesisë Ekonomike, sipas...

Euroja dhe dollari amerikan humbasin terren ndaj lekut

 Në tregun e brendshëm të këmbimit valutor, të hënën leku forcoi pozitat në raport me euron dhe dollarin amerikan. Sipas kursit zyrtar të Bankës së...

Porti i ri tregtar në Porto Romano, përfaqësuesit e kompanive vizitë në terren

Përfaqësues të disa prej kompanive të huaja, të interesuara për ndërtimin e portit tregtar në Porto Romano, zhvilluan sot një vizitë në terren. Të shoqëruar...

ARRSH: Transformim rrënjësor i aksit Elbasan-Qafë Thanë

Punimet për zgjerimin e rrugës Elbasan-Qafë Thanë po vijojnë me ritme të shpejta. Lajmi bëhet i ditur nga Autoriteti Rrugor Shqiptar, i cili ka publikuar foto...

Rama: 30 kompani të huaja, interes për portin tregtar të Porto Romanos

Kryeministri Edi Rama u shpreh sot se, projekti i portit tregtar të Porto Romanos, një nga veprat më strategjike për Shqipërinë e për rajonin,...

FRANCË – Ngadalësohet rritja ekonomike për shkak të konsumit të dobët

Rritja ekonomike franceze u ngadalësua në tremujorin e katërt të 2022, si pasojë e një rënieje të kërkesës së brendshme që u shoqërua nga...

Ibrahimaj: Do vijojmë mbështetjen e biznesit për çmimin e energjisë

Këshilli i Investimeve zhvilloi mbledhjen e tij të radhës nën drejtimin e ministres së Financave dhe Ekonomisë, Delina Ibrahimaj, e cila është kryetare e...

Çfarë shkoi keq në 2022? Raporti i Ministrisë së Financave: Probleme me kontrollin e...

Në programin e reformave ekonomike për vitet 2023-2025, Ministria e Financave dhe Ekonomisë ka bërë një vlerësim çfarë shkoi keq me financat e vendit...

“Media e pavarur dhe e lirë”/ Ambasadorja e SHBA-së në Tiranë takim me kreun...

Ambasadorja Yuri Kim u takua këtë të mërkurë me Aleksandër Çipën, kreun e Unionit të Gazetarëve Shqiptarë. Ajo ka përsëritur mbështetjen e SHBA-së për një...

Jo vetëm mjekë, Gjermanisë po i mungojnë dhe mësuesit: Do angazhohen të huaj?

Është konsideruar prej kohësh si motori ekonomik i Europës, vend ii fuqishëm i kontinentit të vjetër që kapërceu me sukses krizat njëra pas tjetrës,...

Të mirat e panjohura të mjaltit të papërpunuar

Mjalti është një produkt mjaft i ëmbël dhe i veçantë, saqë shpesh e ruajmë dhe e ndajmë me më të shtrenjtit tanë. Kur na duhet...

Një prej destinacioneve më të bukura gjatë verës, si duket sot qafa e Llogorasë

Qafa e Llogorasë këtë mëngjes është përfshirë nga reshje dëbore me intensitet të ulët. Bora nuk ka krijuar probleme në rrugë e cila është pastruar...

Ngrica në akset e relieve malore/ Probleme me energjinë elektrike në zonat rurale, 15...

Sipas parashikimit të motit nga Instituti Gjeoshkencave dhe Shërbimi Meteorologjik ushtarak ditët në vazhdim do të jenë me kthjellime dhe alternime vranësirash në të...

Moti i keq në vend/ Priten reshje intensive në jug, disa akse të bllokuara...

Moti i keq ne vend ka shkaktuar bllokimin e disa akseve rrugore, prurje të shumta në hidrocentrale dhe probleme me energjinë elektrike. Sipas raportimit të...

Moti

Elbasan
light rain
6.4 ° C
6.4 °
6.4 °
89 %
0.8kmh
60 %
Pre
11 °
Sht
8 °
Die
4 °
Hën
4 °
Mar
-0 °