ALSION RADIO 106.3 Mhz

Listen on Online Radio Box!

Shkencëtarët bëjnë zbulim e rrallë! “Tharësja e flokëve në hapësirë” rigjeneron indin e zemrës

Shkencëtarët bëjnë zbulim e rrallë! “Tharësja e flokëve në hapësirë” rigjeneron indin e zemrës

Valët e buta goditëse mund të rigjenerojnë indin e zemrës së pacientëve pas operacionit bypass, sugjeron hulumtimi. Një studim i...
Read More
Prifti që vdiq e u ringjall, thotë se në ferr ‘djajtë këndonin me muzikën e Rihanna’ (fotot)

Prifti që vdiq e u ringjall, thotë se në ferr ‘djajtë këndonin me muzikën e Rihanna’ (fotot)

Një prift në SHBA që kishte pësuar një atak të rëndë kardiak në 2016 thotë se gjatë kohës që ishte...
Read More
Pamje tronditëse! Fëmijët e gjymtuar nuk flasin dhe lëvizin dot, ndodhen afër vdekjes! Shkak kontaminimi i ujit dhe kequshqyerja në Gaza

Pamje tronditëse! Fëmijët e gjymtuar nuk flasin dhe lëvizin dot, ndodhen afër vdekjes! Shkak kontaminimi i ujit dhe kequshqyerja në Gaza

Tetë muaj luftë e kanë bërë 9-vjeçarin Yunis Jumaa të sëmuret rëndë nga kequshqyerja. I shtrirë, gjysmë i pavetëdijshëm në...
Read More
“Shqipëria ka një ekip plot me cilësi”, legjenda e futbollit gjerman: Do e shqetësojnë edhe Spanjën, siç bënë me Italinë e Kroacinë

“Shqipëria ka një ekip plot me cilësi”, legjenda e futbollit gjerman: Do e shqetësojnë edhe Spanjën, siç bënë me Italinë e Kroacinë

Jurgen Klinsmani e ka vlerësuar pozitive paraqitjet e Shqipërisë në EURO 2024. Në një lidhje të drejtpërdrejtë për “ESPN”-në, trajneri...
Read More
Luftonte prej kohësh me një sëmundje të rëndë, ndahet nga jeta aktori i njohur i “The Hunger Games”

Luftonte prej kohësh me një sëmundje të rëndë, ndahet nga jeta aktori i njohur i “The Hunger Games”

Donald Sutherland, aktori i njohur i Hollywood, karriera e të cilit ka zgjatur për më shumë se 60 vite, është...
Read More
Armë zjarri, municion luftarak dhe drogë, arrestohet 43-vjeçari në Peqin! I kishte fshehur në biznesin…

Armë zjarri, municion luftarak dhe drogë, arrestohet 43-vjeçari në Peqin! I kishte fshehur në biznesin…

Peqin/Vijon me intensitet zbatimi i masave të përcaktuara në planin operacional mbarëkombëtar "Sundimi i ligjit".   Finalizohet pas një hetimi...
Read More
“Skuadra që theu çdo parashikim”, Mourinho komenton lojën e Shqipërisë në Euro 2024: Gola në 20 sekonda, në minutën e fundit, stadiumi plot

“Skuadra që theu çdo parashikim”, Mourinho komenton lojën e Shqipërisë në Euro 2024: Gola në 20 sekonda, në minutën e fundit, stadiumi plot

Trajneri i Fenerbahces, Jose Mourinho e konsideron pozitive lojën e Shqipërisë në Euro 2024. Ai tha se Shqipëria theu çdo...
Read More
Papa Françesku miraton shpalljen e dy martirëve të tjerë shqiptarë, shkon në 40 numri i klerikëve të vrarë për shkak të besimit

Papa Françesku miraton shpalljen e dy martirëve të tjerë shqiptarë, shkon në 40 numri i klerikëve të vrarë për shkak të besimit

Papa Françesku ka miratuar sot shpalljen e dy martirëve të tjerë shqiptarë duke e çuar në 40 numrin e klerikëve...
Read More
Ky suplement që gjendet në ushqimet që konsumojmë po bën kërdinë me mpiksjen e gjakut, sëmundjet e zemrës dhe goditjet në tru

Ky suplement që gjendet në ushqimet që konsumojmë po bën kërdinë me mpiksjen e gjakut, sëmundjet e zemrës dhe goditjet në tru

Nga çamçakëzi pa sheqer te pasta e dhëmbëve apo produktet e pjekura, ksilitoli përdoret gjerësisht si zëvendësues i sheqerit dhe...
Read More
I nxehti afrikan! Sot moti me temperatura ekstreme, ja sa gradë celsius pritet të arrijë sot

I nxehti afrikan! Sot moti me temperatura ekstreme, ja sa gradë celsius pritet të arrijë sot

Ditën e enjte vendi ynë do të vijojë të jetë në ndikim të masave ajrore të qëndrueshme dhe të nxehta....
Read More
Top Arena/ Gabriela kërkesë ‘live’ Manushit: Të iki ca ditë në Gjermani ta konkurroj…

Top Arena/ Gabriela kërkesë ‘live’ Manushit: Të iki ca ditë në Gjermani ta konkurroj…

Gabriela i ka kërkuar Ed Manushit këtë mbrëmje në Top Arena që t’i japë ‘leje’ që të ikë disa ditë...
Read More
E rëndë/ Babai vret me thikë në zemër të birin! Shkak bëhen enët e palara

E rëndë/ Babai vret me thikë në zemër të birin! Shkak bëhen enët e palara

Një krim i rëndë ka ndodhur në Indiana të SHBA-ve, ku një baba 59-vjeçar ka vrarë të birin 31 vjeç...
Read More
Përvetësoi 27 mijë euro duke mashtruar në vendin e punës, arrestohet 34-vjeçari

Përvetësoi 27 mijë euro duke mashtruar në vendin e punës, arrestohet 34-vjeçari

Një 34-vjeçar është vënë në prangat e policisë për përvetësim të shumave të parave në vendin e punës përmes mashtrimit....
Read More
Shuhet në moshën 92-vjeçare ylli i “La Dolce Vita”

Shuhet në moshën 92-vjeçare ylli i “La Dolce Vita”

Ylli francez i klasikëve evropianë, aktorja Anouk Aimée, u shua në moshën 92-vjeçare. Vajza e saj, Manuela Papatakis, njoftoi lajmin...
Read More
Champions League/ Shorti “përkëdhel” shqiptarët, vetëm Struga me kundërshtar të fortë

Champions League/ Shorti “përkëdhel” shqiptarët, vetëm Struga me kundërshtar të fortë

Tre skuadrat shqiptare, kampione të Shqipërisë, Kosovë dhe Maqedonisë së Veriut, përkatësisht Egnatia, Ballkani dhe Struga kanë njohur kundërshtarët me...
Read More
Tensionet në Azi arrijnë kulmin, anija kineze përplaset me atë filipinase. SHBA dënon veprimet e Pekinit

Tensionet në Azi arrijnë kulmin, anija kineze përplaset me atë filipinase. SHBA dënon veprimet e Pekinit

Shtetet e Bashkuara të hënën dënuan veprimet e Kinës për një përplasje me Filipinet në Detin e diskutueshëm të Kinës...
Read More

Shkencëtarët bëjnë zbulim e rrallë! “Tharësja e flokëve në hapësirë” rigjeneron...

Valët e buta goditëse mund të rigjenerojnë indin e zemrës së pacientëve pas operacionit bypass, sugjeron hulumtimi.Një studim i 63 njerëzve në Austri zbuloi...

“Të rriten pagat e IT”, ekspertët shpjegojnë hendekun e punësimit nga shteti te privati

Institucionet shtetërore janë në kërkim të specialistëve të IT.Në faqet zyrtare shihen me dhjetëra njoftime për vende të lira pune në sektorin e teknologjisë....

Punësimi në sektorin bankar u rrit me 4.3%

Punësimi në sektorin bankar u rrit me 4.3% vitin e kaluar.Të dhënat e Shoqatës Shqiptare të Bankave tregojnë se në fund të vitit 2023,...

Paradoksi, Shqipëria ndër vendet me ecurinë më të mirë ekonomike në rajon, por varfëria...

Shqipëria po rezulton një nga vendet me ecurinë më të mirë ekonomike në rajon, sa u përket shifrave dhe rezistente ndaj goditjeve të ndryshme...

Ligji i ri për turizmin/ Mete: Metodologji për taksimin e operatorëve! Nuk preket qiradhënësi...

Ministri i Financave Ervin Mete pas mbledhjes së Këshillit të Ministrave, prezantoi ligjin e ri për turizmin, që ka të bëjë më strukturat akomoduese,...

3,2 miliardë euro nga turizmi! Kumbaro: Një vit i suksesshëm për Zonat e Mbrojtura...

Ministrja e Turizmit dhe Mjedsit Mirela Kumbaro mbajti sot konferencën për shtyp mbi analizën vjetore të ministrisë dhe për të prezantuar prioritetet e vitit...

Ligj i ri për prodhimin “bio” kushtet nga regjistrimi te kontrolli dhe eksporti

Qeveria synon të miratojë një ligj të ri që do të rregullojë prodhimet e cilësuara si “bio”, duke nisur nga përcaktimi i kushteve që...

I nxehti afrikan! Sot moti me temperatura ekstreme, ja sa gradë celsius pritet të...

Ditën e enjte vendi ynë do të vijojë të jetë në ndikim të masave ajrore të qëndrueshme dhe të nxehta.  Moti i kthjellët pritet të...

25-vjetori i çlirimit, Begaj në Kuvendin e Kosovës: Dita të kujtojmë të gjithë luftëtarët...

Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Bajram Begaj, është sot i pranishëm në seancë plenare të Kuvendit të Kosovës për 25-vjetorin e çlirimit.“Sot përulemi para...

Kërkohet punësim në shtet! Rritja e pagave në sektorin publik ka rritur aplikimet për...

Reforma e pagave nisur në administratën publike ku preken mbi 130 mijë punonjës ka sjellë edhe rritjen e aplikimeve për pozicione pune në shërbimin...

Të hënën, provimi i Gjuhë-Letërsisë! 20 pyetje me zgjedhje, 12 me shtjellime dhe një...

Pas provimit të parë të gjuhës së huaj, maturantët do të testohen për njohuritë e gjuhës shqipe dhe letërsisë, të hënën e 10 qershoritShezai...

Nga Muriqani 10 mijë turistë në ditë! Rritet ndjeshëm numri i të huajve që...

Këtë vit, numri i turistëve në vendin tonë pritet të regjistrojë të tjera rekorde. Nga Veriu në Jug, Shqipëria është kthyer në një prej...

“Mjalti shqiptar të shkojë jashtë”/ Bletërritësit kërkojnë laborator për certifikimin e cilësisë

Ferdinand Muskaj nga Fierit, ka nisur të merret me bletari 32 vite më parë, kur bleu 4 kosheret e para.Çdo vit ka shtuar numrin...

Moti

Elbasan
clear sky
37.4 ° C
37.4 °
37.4 °
28 %
2.1kmh
0 %
Pre
38 °
Sht
37 °
Die
35 °
Hën
33 °
Mar
33 °