Kulturë

HUNGARI – ”Erkel”-i i famshëm mbyllet për shkak të faturave të...

ATSH/ – Një teatër mjaft i njohur në Budapest do të kalojë një dimër të ftohtë dhe të qetë, pasi menaxherët e tij zgjodhën...

Beyonce zgjedh përsëri një stiliste shqiptare për videoklipin e saj

Beyonce është një prej dashamirëseve të stilistëve shqiptarë dhe kjo tashmë është e vërtetuar. Pas Valdrin Sahitit, të cilin Qeen B e ka zgjedhur...

Mund të vizitohet me prenotim, vepra më e madhe e artit...

Quhet City dhe është vepra më e madhe e artit bashkëkohor në histori. Një instalacion gjigant më shumë se 2 km i gjatë dhe 500...

Përkujtohet revolucionari arbëresh, kryeministri italian Françekso Krispi

ATSH/ Më 4 tetor 1818 lindi Françesco Krispi revolucionar arbëresh, kryeministër i Italisë, atdhetar, luftëtar për të drejtat shoqërore dhe burrështetas i njohur. Ishte ndër...

Vdes aktorja indigjene amerikane që refuzoi çmimin Oscar

ATSH-ANSA/ – Sacheen Littlefeather, aktivistja dhe aktorja indigjene amerikane, e cila në vitin 1973 refuzoi çmimin Oscar për Marlon Brando, vdiq në moshën 75-vjeçare. Njoftimin...

“Punoja kamarier dhe murator”, Kledi Kadiu rrëfen sakrificat në fillimet e...

Suksesi kërkon mund dhe sakrifica, por mbi të gjitha shumë ëndrra, kështu ka ndodhur me balerinin Kledi Kadiu! Artisti i njohur shqiptar që ka pushtuar...

Turizmi në Përmet/ U shtuan vizitorët, operatorët lokalë: Sezoni të vazhdojë...

Në Përmet turizmi i kësaj vere ishte i krahasueshëm me vitin 2019 për nga shifrat me një tendencë të zgjatjes së sezonit edhe për...

TIFF ndan çmimet, 2 kineaste shqiptare mes fituesve

Ka përfunduar edicioni i 20-të i Tirana International Film Festival, me mbrëmjen-gala në Kinema Millennium, ku janë ndarë çmimet për kineastët dhe filmat më...

Art, kulinari dhe letërsi, përmbyllet Java e Kulturës Kineze

Në sheshin “Skënderbej” në Tiranë u përmbyll të premten në mbrëmje Java e Kulturës Kineze, me panairin e kulinarisë, organizuar nga Ambasada e Kinës...

Kur gratë mbështesin njëra-tjetrën pavarësisht gjithçkaje, këtë ka bërë edhe Selena...

Këngëtarja e njohur Selena Gomez ka reaguar së fundmi përmes një video në Tik Tok ndaj intervistës virale të podcast-it të Hailey Bieber. Selena është...

INSTAT publikon “Anketën e buxhetit të familjes”, 41.3 % e të ardhurave për ushqime

ATSH/ Në vitin 2021, shpenzimet mesatare mujore për konsum për një familje, të përbërë mesatarisht nga 3,7 persona, janë 84.548 lekë. INSTAT publikoi sot “Anketën...

Bujqësia, 146 milionë euro/ Programi IPARD III do financojë fermerët, bashkitë dhe shoqatat

Bujqësia shqiptare po përgatitet për programin IPARD III, 146 mln euro është fondi që ka përcaktuar Bashkimi Eurpian dhe buxheti i shtetit kësaj here...

Bordi i Transparencës ndryshon sërish çmimet, rritet nafta, ja çmimi i benzinës dhe gazit

Rritet sërish çmimi i naftës dhe benzinës, nuk ndryshon gazi. Bordi i Transparencës ka komunikuar sot çmimet e reja, 24 orë pas ndryshimit të...

Rritet çmimi i naftës dhe benzinës, gazi nuk ndryshon

Çmimi i naftës dhe benzinës rritet pas orës 20:00 të kësaj të enjteje. Nafta do të shitet 229 lekë për litër, 10 lekë më shumë...

Kim: Energjia nga 2 anijet do të përmbushë nevojat e rreth 200 mijë familjeve

“Ne do të vazhdojmë të punojmë ngushtësisht me qeverinë shqiptare për të siguruar që Shqipëria të ketë energjinë e nevojshme elektrike në këtë kohë...

INSTAT: Mbi 5.6 milionë të huaj vizituan Shqipërinë në 8 muaj

Numri i shtetasve të huaj të hyrë në Shqipëri në tetëmujorin janar-gusht 2022 është 5.667.121, duke shënuar rritje me 29.3%, në krahasim me të...

Shtyhet seanca gjyqësore e Faruk Ozer, avokati mbrojtës kërkon të njihet me provat e...

Seanca gjyqësore e Faruk Ozer, i cili u arrestua në Shqipëri pas akuzave nga drejtësia turke për mashtrim, është shtyrë. Avokati mbrojtës i 28-vjeçarit turk...

Instalimi i paneleve diellore për familjet, çelet thirrja për aplikim për subjektet tregtuese

ATSH/ Në kuadër të situatës së vështirë energjetike me të cilën po përballet vendi dhe Europa, dhe në përputhje me Strategjinë Kombëtarë të Energjisë...

Mbyllet Festivali i Filmit/ Jepen 31 çmime, fituesi i TIFF filmi për gratë në...

Mbrëmjen e djeshme u mbyll edicioni i 20-të i Tirana International Film Festival (TIFF). Prej datës 24 shtator çdo ditë janë shfaqur filmat konkurrues në...

5 gjërat që duhet t’i dini me patjetër para se të dilni me një...

Shenja e ujit, Akrepi njihet për natyrën e saj emocionale, të ndjeshme dhe misterioze. Duke qenë të sunduar nga Plutoni, Akrepat janë të famshëm për...

Kosova “bllokon” rusët: Këtu kaloni vetëm me vizë, përfshirë diplomatët

Të gjithë shtetasit rusë, përfshirë ata me pasaporta diplomatike, të cilët duan të hyjnë, kalojnë tranzsit apo qëndrojnë në Kosovë, duhet të pajisen me...

“S’të uroj dot…”, vajza e ish-presidentit Bujar Nishanit bën postimin e ndjerë në ditëlindjen...

Vajza e ish-presidentit Bujar Nishani ka kujtuar të atin e ndjerë në 56-vjetorin e lindjes. Teksa ka ndarë një foto me të, Fiona Nishani shkruan:...

Moti

Elbasan
few clouds
15.4 ° C
15.4 °
15.4 °
47 %
2kmh
14 %
Pre
17 °
Sht
25 °
Die
25 °
Hën
24 °
Mar
19 °