Kulturë

Koncert me muzikë gjermane nga artistë nga Shqipëria, Gjermania dhe Afrika...

ATSH/  Kuinteti i harqeve i përbërë nga Gloria Gashi dhe Thomas Gautier në violinë, Gareth Lubbe dhe Veit Hertenstein në violë dhe Vlorent Xhafaj...

Princi William: Mjedisi ka më shumë rëndësi sesa udhëtimet në hapësirë

ATSH-DPA/ – Duka i Kembrixhit ka kritikuar garën në hapësirë ​​dhe turizmin hapësinor duke thënë se mendjet më të ndritura në botë duhet të...

Eksperienca në fshat, “Polifonikët” eksplorojnë historinë dhe natyrën në zonat rurale

/ATSH/ Janë 40 të rinj e të reja të përfshirë në projektin “Në Fshat” një nismë e ministrisë së Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural financuar...

Dekoratë nga Presidenti i Italisë për artistin Olen Cesari

ATSH/ Violinisti shqiptar, Olen Cesari u dekorua nga Presidenti i Republikës Italiane si “Commendatore dell’Ordine della Stella d’Italia”. Ky titull i është akorduar këtij artisti...

Studim revolucionar që rishikon rolin e karbohidrateve dhe yndyrave të ngopura

ATSH-ANSA/ – Karbohidratet dhe yndyrat e ngopura mbrojnë zemrën. Ky është studimi revolucionar për ata që i duan karbohidratet dhe nuk kujdesen shumë për shmangien e...

Çfarë i shkakton tumoret?

ATSH-ANSA/ – Rrugët që çojnë në tumore janë të panjohura e të paditura dhe, deri më tani, ato kanë qenë praktikisht të padukshme, megjithatë...

Zbuloni çfarë do të thotë një regjim ushqimor i shëndetshëm

Një regjim ushqimor i shëndetshëm mund të ndihmojë në parandalimin e sëmundjeve të ndryshme, si sëmundjet e zemrës, goditja në tru dhe diabeti. Gjithashtu...

Si të mbroni zemrën nga kolesteroli/ Niveli i duhur dhe si...

Kolesteroli i keq rrit rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare ku përfshihen semundjet e zemrës dhe ataku në zemër. Kolesteroli ndahet në tre kategori: lipoproteinë e...

Adele thyen pesë vite heshtje në një intervistë

Pas pesë vitesh heshtje, këngëtarja britanike Adele rrëfen shqetësimet, divorcin, terapinë dhe rënien e saj në peshë, në një intervistë-rrëfim para publikimit të albumit...

IA zbulon teknikën e suksesit të veprave të artit

ATSH-ANSA/ – Nga Pollock te Van Gogh, ekziston një formulë suksesi e zakonshme për veprat e artit. Falë inteligjencës artificiale është zbuluar se periudha me...

Ahmetaj: FMN vlerësoi politikat e ndjekura, qeveria përballoi krizën nga mirëmenaxhimi i financave

ATSH/ Zv.kryeministri dhe Ministri i Shtetit për Rindërtimin dhe Programin e Reformave, Arben Ahmetaj deklaroi sot se edhe në raportin e  FMN-së vlerësohet puna...

Të ardhurat nga akciza 37.9 miliardë lekë

ATSH/ Të ardhurat nga akciza janë realizuar në masën 37.9 miliardë lekë, 5.9 miliardë lekë ose 18.4% më shumë se viti 2020, si dhe...

Shqipëria, angazhim për t’u përshtatur më mirë me ndryshimet klimatike

Me mbështetjen e Organizatës së Ushqimit dhe Bujqësisë së Kombeve të Bashkuara (FAO), aktivitete të shumta u organizuan javët e fundit në Shqipëri lidhur...

Ankandi i OSHEE-së/ Nuk sigurohet sasia e kërkuar e energjisë për periudhën 13-17 tetor

Ankandi i OSHEE-së nuk arriti të siguronte sasinë e kërkuar të energjisë elektrike për periudhën 13-17 tetor. Furnizuesi i Tregut të Lirë SH.A, pjesë e...

BSH ka licensuar 6 institucione të parasë elektronike

/ATSH/ Në vendin tonë numërohen 6 institucione të parasë elektronike. Banka e Shqipërisë bën të ditur se, pagesat me para elektronike i referohen transaksioneve të...

Jo kufizime energjie, Rama: Mbrojtje familjeve dhe bizneseve të vogla nga rritja e çmimit

Kryeministri Edi Rama deklaroi sot se çmimi i energjisë elektrike nuk do të rritet për konsumatorin familjar dhe biznesin e vogël. “Plani ynë i kundërveprimit...

Kreu i Postës Shqiptare apel punonjësve: Vaksinohuni, mënyra më e mirë për t’u mbrojtur...

ATSH/ Administratori i Postës Shqiptare, Ervin Bushati i shprehu sot punonjësve të këtij institucioni mirënjohjen për punën e palodhur edhe në kohë të vështira...

Çmimet e energjisë për familjarët dhe biznesin e vogël nuk do rriten

ATSH/ Zv. kryeministri Arben Ahmetaj deklaroi sot se, nuk do të ketë rritje të çmimit të energjisë për familjarët dhe biznesin e vogël. Në përgjigje...

Për herë të parë, pesë studentë nga Kosova në Akademinë e Forcave të Armatosura...

ATSH/ Pesë studentë nga Kosova do të ndjekin studimet në Akademinë e Forcave të Armatosura të Shqipërisë. Kjo po ndodh për herë të parë...

Manastirliu në Kuvend, apel opozitës: U bëni thirrje qytetarëve të vaksinohen

ATSH/ Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu i ka bërë një thirrje nga foltorja e Kuvendit opozitës, që të bëhet pjesë e...

Mjekësia, së shpejti programe të përbashkëta të doktoraturave me Universitetin e Budapestit

/ATSH/ Marrëveshja e bashkëpunimit mes Universitetit Semmelweis të Budapestit dhe Universitetit të Mjekësisë, Tiranë do të konkretizojë së shpejti hapjen e programeve të përbashkëta...

Bashkëpunimi me Kuvendin, Nikolla pret përfaqësues të agjencive të OKB-së

ATSH-I.Vata/ Kryetarja e Kuvendit, Lindita Nikolla, priti koordinatoren rezidente të OKB-së në Tiranë, Fiona McCluney. Në takim ishin të pranishëm edhe përfaqësues të agjencive të...