Aktualitet

Manastirliu, takim në Gjenevë me dr. Tedros Adhanom: Mbështesim traktatin ndaj...

Sesion i posaçëm i OBSH, Manastirliu takon drejtorin e Përgjithshëm të OBSH dr. Tedros: Mbështesim Traktatin Ndërkombëtar për përgjigjen ndaj pandemisë TIRANË, 29 nëntor /ATSH/...

Rruga e Arbrit e kalueshme për qytetarët, Tiranë-Dibër vetëm 1 orë...

ATSH-I.Vata/ Hapet për qarkullim sot Rruga e Arbrit e cila shkurton distancën Tiranë-Dibër nga 4 orë në 1 orë. Në ceremoninë e hapjes së Rrugës...

Humbi jetën pasi iu dogj shtëpia, 12-vjeçarja nga Dropulli ishte autike...

Një 12-vjeçare humbi jetën tragjikisht mbrëmjen e së dielës në Dropull, pasi shtëpia e familjes Ndriço u përfshi nga flakët. Zjarri dyshohet se ka nisur...

Rama nxjerr pamjet nga Rruga e Arbrit: Gëzuar 29 Nëntorin

Kryeministri Edi Rama ka uruar 29 Nëntorin me një video që tregon pamjet nga Rruga e Arbrit. 29 Nëntori i sotëm shënon 77-vjetorin e Çlirimit...

Parashikimi i motit/ Java nis me reshje dhe ulje temperaturash

Vendi ynë sot do të mbizotërohet nga vranësira të cilat do të sjellin reshje shiu në të gjithë territorin. Zonat bregdetare do të kenë...

Përse është më i rrezikshëm “Omicron”? Sallabanda: Dy herë më shumë...

Mutacioni me i fundit i Covid 19, i quajtur “Omicron” tanimë është shumë pranë Shqipërisë për sa kohë ka mbërritur në disa shtete të...

28 Nëntori/ Sheshi “Omonia” në Athinë ‘vishet’ kuqezi

Me rastin e festimit të ditës së flamurit dhe festës kombëtare shqiptare, bashkia e Athinës ka vendosur që sheshi me simbolikë të madhe për...

Nga viti i ardhshëm Shqipëria dhe Kosova me abetare të njëjtë

“Vitin e ardhshëm me rastin e 110 vjetorit të shpalljes së pavarësisë do t’u dhurojmë nxënësve  të klasave të para si në Shqipëri dhe...

COVID-19/ Ministria e Shëndetësisë: 418 qytetarë të infektuar e 4 humbje...

Ministria e Shëndetësisë i bën apel qytetarëve të vaksinohen sa më parë, për të mbrojtur veten dhe shëndetin e të tjerëve. Çdo qytetar mbi 16...

Nisin punimet për aeroportin e Vlorës, Rama: Porta e tretë nga...

ATSH/ Në qytetin bregdetar të Vlorës nisën sot punimet për ndërtimin e aeroportit, që do të jetë edhe më i madhi në vend. Në ceremoninë...

Balluku në Rrugën e Arbrit: I hapur për qarkullim më 29 nëntor

Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjetikës, Belinda Balluku inspektoi pasditen e sotme punimet në Rrugën e Arbrit, një ndër projektet më të mëdha infrastrukturore në...

Tregu i sigurimeve, i orientuar tek sigurimet e jo-jetës

/ATSH/ Të ardhurat nga primet e shkruara bruto të sigurimit për periudhën janar-tetor 2021 kapën vlerën 15,741 milionë lekë, ose 16.48% më shumë se...

Kuvendi i rrëzoi propozimet, Braçe: Nuk ndihem keq që mora vetëm 8 vota!

Erion Braçe ka reaguar pasi Kuvendi hodhi poshtë propozimet e tij për ndryshimet për paketën fiskale. “8 #vota pro per #bujqit! Po hap i madh perpara...

Mbi 72 % e eksporteve shqiptare drejt BE-së

/ATSH/ Shkëmbimet tregtare me vendet e Bashkimit Evropian zënë 60.5 %, të gjithë tregtisë. Sipas raportit të publikuar nga INSTAT mbi tregtinë e jashtme, në...

Besimi i konsumatorëve në eurozonë në nivelin më të ulët në 7 muaj

Besimi i konsumatorëve në Eurozonë u përkeqësua për të dytin muaj radhazi dhe me një ritëm më të shpejtë nga sa pritej në nëntor,...

Bujqësia në Shqipëri, pa asnjë taksë

ATSH-Maela Marini/ Kryeministri Edi Rama deklaroi sot se “ne kemi të vetmin sektor bujqësor ku nuk marrim asnjë taksë”. Gjatë prezantimit të buxhetit 2022...

Manastirliu: Vaksinimi, thelbësor në përballjen me variantet e reja të COVID-19

ATSH/ Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu inspektoi nga afër procesin e vaksinimit në Arenën Kombëtare, ndërsa theksoi se “vaksinimi mbetet thelbësor...

FA angazhohen në Planin Kombëtar të Pastrimit

ATSH/ Plani Kombëtar i Pastrimit po shtrihet tashmë në çdo qark të vendit dhe kësaj nisme të rëndësishme i janë bashkuar edhe Forcat e...

“100 fshatrat”, rehabilitim pikës së hedhjes me parashutë në Drenovë

ATSH/ Në kuadër të projektit “100 fshatrat” bashkia e Korçës po vijon punën për të promovuar Drenovën, pas punës që është bërë për rehabilitimin...

Nikolla: Toleranca fetare, model për sjelljen politike dhe shoqërore

ATSH/ Kryetarja e Kuvendit, Lindita Nikolla, zhvilloi sot një takim me udhëheqësit e komuniteteve fetare, me rastin e Ditës Botërore të Tolerancës. Në takim ishin...

Curraj i Epërm, destinacion turistik për të apasionuarit pas ecjes

/ATSH/ Curraj i Epërm gjithnjë e më shumë është shndërruar në një zonë fantastike turistike, ku çdo fundjavë vizitohet nga dhjetëra të pasionuar pas...

Shqipëri-Mal i Zi, marrëveshje për lehtësimin e kontrolleve fitosanitare

/ATSH/ Shqipëria dhe Mali i Zi synojnë zgjerimin e bashkëpunimit në disa plane, në fushën e bujqësisë, zhvillimit rural, peshkimit dhe agroturizmit Ministrja e Bujqësisë...

Moti

Elbasan
few clouds
13.4 ° C
13.4 °
11.7 °
65 %
1.2kmh
22 %
Wed
12 °
Thu
13 °
Fri
15 °
Sat
12 °
Sun
11 °