Bota

Nisja e anijes kozmike ‘Orion’ drejt hapësirës, NASA: Mediat shqiptare do...

Mediat shqiptare do mund të kenë mundësinë të xhirojnë nisjen e anijes kozmike ‘Orion’ drejt hapësirës. Ambasada e SHBA-së në vendin tonë, përmes një postimi...

Lührmann: Gjermania angazhohet për nisjen sa më të shpejtë të bisedimeve

ATSH/ Ministrja gjermane e Shtetit për Evropën dhe Klimën, Anna Lührmann, deklaroi sot se, Qeveria Federale angazhohet fuqishëm për një nisje sa më të...

TURQI – Erdogan ofron ndërmjetësimin mes Rusisë dhe Ukrainës

ATSH-ANSA/ – Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan u ka propozuar homologëve të tij rus dhe ukrainas, që të shërbejë si ndërmjetësues mes dy vendeve...

FOKUS – Baerbock: Të mos harrojmë kurrë atë që Gjermania u...

ATSH-ANSA/ – Nuk do ta harrojmë kurrë se çfarë Gjermania u shkaktoi hebrenjve, ishin fjalët e ministres së Jashtme gjermane, Annalena Baerbock, në 80-vjetorin...

Pandemia përballi miliona persona me varfëri

Pasuria e 10 burrave më të pasur në botë, është rritur më shumë se dyfish, përkatësisht në 1.5 trilion dollarë, prej shpërthimit të pandemisë. Në...

OBSH: Pandemia nuk është as afër fundit

Pandemia e koronavirusit nuk është “as afër fundit”, ka thënë Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH), ndërkohë që varianti Omicron i koronavirusit ka përballur shumë...

COVID-19 – Austria në listën e vendeve me rrezikshmëri të lartë...

/ATSH-DPA/- Qeveria gjermane e ka rikthyer Austrinë në listën e vendeve me rrezikshmëri të lartë të përhapjes së Covid-19, për shkak të numrit në...

RUSI- Lavrov-Baerbock: Dialogu Berlin-Moskë, i domosdoshëm

ATSH-DPA/- Marrëdhëniet e ngurta dypalëshe midis Gjermanisë dhe Rusisë janë të nevojshme, përsëritën ministrat pëkatës të Jashtëm të dy vendeve që u takuan për...

“Frymëmarrje” nga Omicron, pas rritjes së frikshme bie kurba në disa...

Pas cunamit të rasteve të reja me Omicron në javët e shkuara në shumë vende kanë nisur të shfaqen shenjat të depërshkallëzimit të krizës...

COVID-19 – Holanda lehtëson masat pas katër javësh lockdown

ATSH-DPA/ – Pas gati katër javësh bllokim, Holanda pritet të lehtësojë masat për Covid-19, sipas raportimeve të mediave. Kryeministri Mark Rutte dhe ministri i Shëndetësisë...

Krifca: Eksportet bujqësore në total, rritje me 14%

ATSH/ Eksportet bujqësore në total kanë shënuar një rritje me 14% në vitin 2021 krahasuar me vitin 2020. Ministrja e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Frida...

OKB: Turizmi në të gjithë botën do të fuqizohet në vitin 2024

Flukset e turizmit në të gjithë botën pritet të kthehen në nivelet e para pandemisë në vitin 2024. Lajmi është bërë me dije nga Organizata...

Bejtja: Rehabilitim me eficiencë energjetike i konvikteve studentore

ATSH/ Komisioni për Veprimatrinë Prodhuese, Tregtinë dhe Mjedisin diskutoi sot projektligjin “Për ratifikimin e marrëveshjes së huasë ndërmjet Republikës së Shqipërisë (huamarrësi), përfaqësuar nga...

Shqipëria, i vetmi vend europian më 2020, ku ekonomia pëson rënie, por shpenzimet e...

Në vitin 2020 ekonomia e gjithë botës shënoi rënie për shkak të ndikimit negativ që dha përhapja e pandemisë në vitin e parë të...

Shkëmbimet Shqipëri-Turqi/ Shqipëria importon 700 mln euro mallra turke, eksporton vetëm 43 mln euro

Turqia dhe Shqipëria duket se po bëjnë përpjekje të vazhdueshme për të rritur bashkëpunimin jo vetëm në rrafshin politik, por edhe në atë ekonomik.Në...

Rigjallërimi i ekonomisë pas pandemisë, hapen mbi 16 mijë biznese

Numri i bizneseve, të reja të çelura për vitin 2021 llogaritet 16.090 biznese. Ekonomia shqiptare kaloi dy goditje, tërmetin e vitit 2019 dhe pandeminë e...

Temperaturat e ulëta, Qato: Shërbimet e policisë, në gatishmëri për të ndihmuar në rast...

ATSH/ Policia e Shtetit nisur nga situata e krijuar si pasojë e reshjeve të dëborës në disa zona të vendit ka marrë një sërë...

Dëbora krijon panoramë surreale në Drilon

ATSH/ Një pamje përrallore të ofron në këto ditë dimri Driloni në Pogradec, i mbuluar nga ‘velloja’ e bardhë e dëborës. Driloni, një nga mrekullitë...

Celibashi: Identifikim elektronik në zgjedhjet e pjesshme vendore

ATSH/ Komisioneri Shtetëror i Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi deklaroi sot se po punohet që në zgjedhjet e 6 marsit të aplikohet sistemi i identifikimit elektronik...

Rritja e rasteve me COVID-19, ministri Latifi viziton Klinikën Infektive

ATSH/ Ministri i Shëndetësisë, Rifat Latifi mëngjesin e kësaj të enjte ka vizituar Klinikën Infektive në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës (QKUK). Aty ai informua...

Anije ushtarake nga Shqipëria dhe SHBA, operacione manovrimi në Adriatik

ATSH/ Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës publikoi sot disa foto të Marinës së SHBA, nga operacionet e manovrimit në detin Adriatik të...

Dhjetë më të pasurit në botë dyfishuan pasurinë gjatë pandemisë

ATSH-AA/ – Raporti i publikuar nga organizata ndërkombëtare, Oxfam, zbuloi se pasuria totale e 10 njerëzve më të pasur në botë u dyfishua gjatë...

Moti

Elbasan
clear sky
1.4 ° C
1.4 °
1.4 °
61 %
2.6kmh
0 %
Hën
2 °
Mar
4 °
Mër
7 °
Enj
9 °
Pre
3 °