Bota

Ekspertët: Pandemia e Coronavirusit mund të zgjasë edhe për 2 vite...

Virusi i ri (COVID-19) që është përhapur në të gjithë botën, sipas ekspertëve ka të ngjarë të vazhdojë të përhapet për të paktën 18...

ITALI – Qeveria heq rregullin e vaksinimit kundër Covid-19 për punonjësit...

-Qeveria e re e Italisë ka hequr kërkesën për vaksinimin kundër Covid-19 për punonjësit shëndetësorë në spitale dhe shtëpitë e të moshuarve. Që nga e...

Gjermania nis hetimet për shpifje ndaj Twitter

Twitter po përballet me hetime në Gjermani, në lidhje me mënyrën se si përgjigjet ndaj ankesave për shpifje, njoftoi sot Zyra Federale e Drejtësisë. Zyra...

Merkel paralajmëron për përkeqësim global të situatës humanitare

Kancelarja gjermane Angela Merkel paralajmëroi sot për përkeqësimin e situatës humanitare në të gjithë botën, duke vlerësuar se pandemia e koronavirusit të ri dhe...

Roboti heq tumorin dhe shpëton veshkën e një fëmije

Përparime të reja në kirurgjinë robotike. Në Città della Salute në Torino, një robot hoqi një tumor malinj të veshkave nga një vajzë katërvjeçare...

Politika e jashtme e SHBA nuk ndryshon as me president të...

Ministri i Jashtëm gjerman, Heiko Maas paralajmëron Europën e Gjermaninë nga iluzioni, se një president i ri amerikan do ta ndryshojë politikën e jashtme...

Çmimet e makaronave italiane po rriten, Roma në bisedime krize me...

Qeveria e Italisë bëri të enjten bisedime për krizën për të hetuar arsyet e rritjes së çmimeve për makaronat, një nga ushqimet më të...

Hovenier: Përgjegjësit e sulmeve në veri të dalin para drejtësisë

PRISHTINE, 11 dhjetor/ATSH/ Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Jeff Hovenier ka reaguar pas sulmeve me bombë qorientuese ndaj njësisë patrulluese...

PARIS – Macron më pak i preferuar për francezët në prag...

ATSH-ANSA/ – Presidenti francez Emmanuel Macron po humbet terren kundër kandidateve rivale, Valérie Pécresse dhe Marine Le Pen, në raundin e parë të zgjedhjeve...

Rreth 226 predha ruse të hedhura në Ukrainë, gjashtë viktima dhe...

Forcat ruse kanë vazhduar bombardimin e qyteteve e fshatra në Ukrainën lindore, verilindore dhe jugore, duke shkaktuar të paktën gjashtë viktima. Sipas kryebashkiakut të qytetit...

Forcimi i lekut rrit fitimet e investitorëve të huaj në Shqipëri

Forcimi i Lekut po rrit edhe fitimet e investitorëve të huaj në Shqipëri Të ardhurat e investitorëve të huaj për 6-mujorin e parë të vitit...

Kostoja buxhetore e mësimdhënies në shkollat publike 9-vjeçare, 785 euro për nxënës

Qeveria shpenzon nga taksat tona rreth 785 euro në vit për nxënës për shërbimin e arsimor në ciklin 9-vjeçar. Kostoja për nxënës në të gjitha...

Rriten kostot e punës/ Banka e Shqipërisë: Rritja e treguesit të kostos së punës...

Banka e Shqipërisë tregon se kostot e punës për njësi janë rritur me ritme të përshpejtuara në tremujorin e parë të vitit 2023. Sipas analizës...

Valutat forcojnë pozitat në këmbim me lekun

Në tregun e këmbimit valutor vendas, të enjten monedhat e huaja forcuan pozitat në raport me lekun, krahasuar me një ditë më parë. Sipas kursit...

Norma e interesit rritet për overdraftet dhe kartat e kreditit, ulet për kreditë e...

Banka e Shqipërisë publikoi normat e reja tavan të interesit të kredisë konsumatore për gjysmën e dytë të vitit 2023. Sipas ndryshimeve të përkohshme rregullatore...

Krifca: Pikat e grumbullimit bujqësor, qendra të eksporteve në tregjet e huaja

Në Dimal, ndodhet serra dhe pika e grumbullimit të fruta-perimeve “Natural shpk”, të cilët përmes mbështetjes nga programi IPARD II kanë arritur të shndërrohen...

Festivali i orkestrave të harqeve/ Edicioni i tetë zhvillohet në Elbasan

Në teatrin Skampa të Elbasanit është mbajtur për të 8 vit me radhë Takimi Kombëtar i Orkestrës së harqeve, Muzika e Dhomës dhe Krijimtaria...

Manastirliu takim me rektorët: Prioritet, bursat dhe ndërkombëtarizimi i universiteteve

Në prag të nisjes së vitit të ri akademik, Ministrja e Arsimit dhe Sportit Ogerta Manastirliu, ka zhvilluar një takim me rektorët e universiteteve...

Prrenjasi kërkon turizëm/ Organizohet panairi i produkteve vendore

Në përpjekje për të rrëmbyer një pjesë nga torta e turizmit, bashkitë po përpiqen të organizojnë aktivitete të cilat nxjerrin në pah vlerat kulturore,...

“Sulmuesit të dorëzohen ose ekstradohen”/ Kurti: Serbia të sanksionohet ndërkombëtarisht, ndryshe do të përsërisë...

Të dielën e 24 shtatorit përjetuam sulm agresor të bandave kriminale e terroriste të Serbisë, jo vetëm ndaj Policisë së Kosovës, por edhe ndaj...

Jetëgjatësia, tetë zakone që i shtojnë deri në 24 vjet jetës së një 40-vjeçari

Ndoshta jo të gjithë synojmë 100, por sigurisht që do të donim ta arrinim moshën e vjetër me shëndet sa më të mirë. Sipas një...

Shefi i Zyrës së BE në Prishtinë viziton instilacionin në formë lëmshi: Të respektohen...

Bashkimi Evropian dhe UNICEF prej ditësh kanë hapur fushatën për rritjen e ndërgjegjësimit për barrierat me të cilat përballen fëmijët me aftësi të kufizuara. Në...

Moti

Elbasan
clear sky
26.4 ° C
26.4 °
26.4 °
29 %
1.7kmh
2 %
Sht
29 °
Die
29 °
Hën
30 °
Mar
30 °
Mër
28 °