Bota

Ukraina gati për kundërofensivën, Rusia “i nxjerr inatin” gjermanëve

Ukraina është gati të nisë kundërofensivën e shumëpritur pohoi për BBC-në një prej zyrtarëve më të lartë të sigurisë në vend, i cili e...

Putin: Parashikohet një e ardhme e mirë ekonomike pavarësisht sanksioneve

Pavarësisht sanksioneve të vendosura nga Perëndimi, presidenti rus Vladimir Putin shprehu optimizëm për perspektivat ekonomike të vendit gjatë një takimi sot me përfaqësuesit e...

Senatorët amerikanë në Serbi: Të ardhmen e keni me ne, jo...

Dy senatorë amerikanë kanë qëndruar në Beograd në kuadër të një vizite në rajonin e Ballkanit Perëndimor, gjatë së cilës i përcollën një mesazh...

KIEV – Podolyak: Kundërofensiva ukrainase ka nisur prej ditësh

Kundërofensiva e shumëpritur e Ukrainës kundër trupave ruse është duke u zhvilluar, sipas këshilltarit presidencial Mykhailo Podolyak. “Kundërofensiva ka vazhduar prej ditësh”, theksoi ai gjatë...

Llogore dhe shkatërrim! Çfarë ka mbetur nga Bakhmut, qendra e betejës...

Ushtarët ukrainas në vijën e frontit pranë qytetit lindor të Bakhmut u fotografuan duke lëvizur përgjatë pozicioneve të llogoreve pranë qytetit dhe duke hipur...

Inteligjenca Artificiale shkakton panik, krijon foton e një sulmi në Pentagon

Një fotografi false për një sulm ndaj Pentagonit, që mendohet të jetë krijuar nga Inteligjenca Artificiale u përhap me shpejtësi në internet duke shkaktuar...

Pezullimet nga puna godasin të gjithë sektorët në Evropë

Inflacioni, rritja e normave të interesit dhe perspektiva e paparashikueshme ekonomike po provokojnë më shumë kompani në Evropë që të pezullojnë nga puna punonjësit. Në...

Shqelma e grushte në parlament, ligjvënësit bolivianë rrihen burra e gra...

Grushte, shqelma, shkulje flokësh: Nuk mungoi asgjë në sherrin që shpërtheu në parlamentin bolivian mes ligjvënësve të partisë në pushtet dhe deputetëve opozitarë, duke...

Spitali psikiatrik e liroi në mes të trajtimit! Pacienti që kërkonte...

Kur Annie mori një telefonatë pasditen e një të premte në mars të këtij viti, ajo ishte rrugës për të marrë vajzën e saj...

100 milionë euro për të prekurit: Qeveria Italiane, ndihmë masive pas...

100 milionë euro ka ndarë qeveria italiane për zonat e prekura nga përmbytjet masive të këtyre ditëve. Kjo është pjesa e parë e ndihmës që...

Fermerët “u shtuan” në 2022/ Skema e rimbursimit të naftës i nxiti të regjistrohen

Ekonomisë iu shtuan më shumë biznese të reja në vitin 2022. Sipas INSTAT, numri i ndërmarrjeve ekonomike të regjistruara u rrit me 5.6%, ndërsa më...

Rama: “Kala Festival” në Dhërmi, promovim turizmit dhe ekonomisë lokale

05/06/2023ATSH/ Në bregdetin e Dhërmiut vijojnë ditët e “Kala Festival”, ku të rinj shqiptarë e të huaj po shijojnë rivierën shqiptare. Kryeministri Edi Rama ndau...

Prodhimi i grurit, Balla apel kompanive shqiptare: Fokusohuni tek blerja e grurit vendas

Kryetari i grupit parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla ka reaguar pas deklaratave të bujqve të cilët ankohen se nuk ka treg për grurin...

Sejko: Inflacioni do të kthehet në objektiv brenda vitit 2024

Guvernatori Sejko prezantoi sot raportin vjetor të Bankës së Shqipërisë për vitin 2022 në Komisionin e Ekonomisë dhe Financave. Sejko tha se, “ekonomia shqiptare është...

Mbështetja nga IPARD, serra e prodhimit të fidanëve frutorë furnizon tregun vendas dhe të...

Në fshatin Kryeluzaj në Rrogozhinë, Agro Korani sh.p.k. është një tjetër sipërmarrje e suksesshme që me mbështetjen e programit IPARD II ka përmirësuar teknologjinë...

Klosi: PS përmirëson çdo ditë veten që t’i shërbejmë më mirë Shqipërisë

Drejtuesi politik i Partisë Socialiste në qarkun e Vlorës, Blendi Klosi u shpreh sot në turin e mirënjohjes për rezultatin zgjedhor në Sarandë se,...

Një tjetër dron kuqezi mbi suksesin historik të Shqipërisë që kalon fazën e grupeve...

Shqipëria e minifutbollit shkruan historinë në Essen të Gjermanisë, duke e kaluar për herë të parë fazën e grupeve drejt fazës së eliminimit direkt. Kuqezinjtë...

Transformimi i Piramidës, Deutsche Welle promovon Tiranën si qytet model dhe modern

Shumë shpejt gjiganti mediatik botëror Deutsche Welle do të publikojë një reportazh kushtuar transformimit të shpejtë të Tiranës, si një qytet modern dhe model. DW...

Kroçera ”Seabourn Quest” me 444 turistë të huaj vizitoi Sarandën

TIRANË, 4 qershor/ATSH/ Me nisjen e sezonit turistik Saranda vijon të tërheqë një numër të lartë turistësh të huaj. Porti  i Sarandës bëri të ditur...

Rama ndan pamjet nga “Dumrea Ecopark”

ATSH/ Zona e Dumresë po orientohet gjithnjë e më shumë drejt turizmit të qëndrueshëm, si një turizëm që promovon resurset lokale duke respektuar njëkohësisht...

Kushi: Riorganizim i Akademisë së Studimeve Albanologjike, nuk plotëson kriteret për IAL

ATSH/ Ministrja e Arsimit dhe Sportit, Evis Kushi informoi sot se Këshilli i Ministrave miratoi vendimin për riorganizimin e Akademisë së Studimeve Albanologjike (ASA)...

Sulmohen gazetarët e Kosovës me sende të forta në Leposaviç

Gazetarët e mediave të ndryshme në Kosovë, janë sulmuar para pak çastesh nga protestuesit serbë në Komunën e Leposaviçit. Në një transmetim direkt të medieve,...

Moti

Elbasan
light rain
27.4 ° C
27.4 °
27.4 °
58 %
2.4kmh
90 %
Enj
27 °
Pre
27 °
Sht
25 °
Die
24 °
Hën
28 °