Bota

Zbulimi i majmunit 8.7 milionë vjeçar në Turqi rishkruan historinë e...

Afrika është konsideruar gjithmonë djepi i njerëzimit, me njerëzit që evoluuan nga majmunët në kontinent, përpara se të përhapeshin në pjesën tjetër të botës Por...

Çmenduri në Zvicër/ Të dëshpëruar për forcë punëtore, pronarët ndajnë fitimet...

Në brigjet e liqenit të Zyrihut ndodh e pabesueshmja. Kamarierët për sezonin e verës arrijnë të fusin në xhep aq të ardhura sa mund të...

India e vë në “gjumë” pajisjen e saj në Hënë

India e ka fikur pajisjen e saj në Hënë – të parën që ka arritur ndonjëherë në polin jugor hënor – pasi e ka...

Indonezia ofron “viza të arta” për të joshur investitorët e huaj

Indonezia është duke e prezantuar një skemë të re vizash për t’i joshur individët apo korporatat e huaja, në tentim e sipër për ta...

Vdes kushërira e Rihannës në moshën 28-vjeç, gjashtë vite pasi i...

Kushërira e Rihanna-s, Tanella Alleyne, ka vdekur në moshën 28-vjeçare, sipas mediave të huaja. Alleyne vdiq të dielën, më 13 gusht dhe funeral u mbajt...

Pasagjer i pazakontë! Shoferi nget makinën me demin 454 kg që...

Një burrë është kapur nga policia, pasi uli demin e tij prej 454 kg në sediljen e pasagjerit. Rreth orës 10:05 të mëngjesit të së...

Përmbytje në Austri! Lumenjtë arrijnë nivelin më të lartë në 100...

Stuhitë dhe shirat e rrëmbyeshëm kanë sjellë përmbytje të menjëhershme në Austri pasi nivelet e lumenjve arritën majat në 100 vite, sipas raporteve të...

Familja që ecën me katër këmbë mbetet mister për shkencëtarët, jetojnë...

Për 17 vjet, komuniteti shkencor po përpiqet të hedhë dritë mbi misterin e pesë anëtarëve të familjes Ulas në Turqinë juglindore, që ecin me...

Byzylykë elektronik për të kontrolluar emigrantët! Braverman: Do të pengojë zhdukjen...

Qeveria britanike nuk përjashton përdorimin e byzylykëve elektronik për të kontrolluar emigrantët që vijnë ilegalisht në Mbretërinë e Bashkuar. Sekretarja e Brendshme, Suella Braverman tha...

Moti i keq mbërthen sërish Italinë/ Stuhi shkatërrimtare në veri, pritet...

Një muaj qetësi dhe moti i keq me stuhi të furishme mbërthen sërish Italinë. 10 stuhi gjatë 24 orëve të fundit në veri raportojnë mediat...

Kostoja buxhetore e mësimdhënies në shkollat publike 9-vjeçare, 785 euro për nxënës

Qeveria shpenzon nga taksat tona rreth 785 euro në vit për nxënës për shërbimin e arsimor në ciklin 9-vjeçar. Kostoja për nxënës në të gjitha...

Rriten kostot e punës/ Banka e Shqipërisë: Rritja e treguesit të kostos së punës...

Banka e Shqipërisë tregon se kostot e punës për njësi janë rritur me ritme të përshpejtuara në tremujorin e parë të vitit 2023. Sipas analizës...

Valutat forcojnë pozitat në këmbim me lekun

Në tregun e këmbimit valutor vendas, të enjten monedhat e huaja forcuan pozitat në raport me lekun, krahasuar me një ditë më parë. Sipas kursit...

Norma e interesit rritet për overdraftet dhe kartat e kreditit, ulet për kreditë e...

Banka e Shqipërisë publikoi normat e reja tavan të interesit të kredisë konsumatore për gjysmën e dytë të vitit 2023. Sipas ndryshimeve të përkohshme rregullatore...

Krifca: Pikat e grumbullimit bujqësor, qendra të eksporteve në tregjet e huaja

Në Dimal, ndodhet serra dhe pika e grumbullimit të fruta-perimeve “Natural shpk”, të cilët përmes mbështetjes nga programi IPARD II kanë arritur të shndërrohen...

Ndërtimet në bujqësi dhe sport, taksa e ndikimit në infrastrukturë ulet në 1% të...

Komisioni për Ekonominë dhe Financat në mbledhjen e tij të radhës miratoi sot tre projektligje të rëndësishme ekonomike. Komisioni shqyrtoi projektligjin “Për një ndryshim dhe...

Shtohen rastet me Alzheimer/ Mjekët, shenjat paraprake nisin 10 vite më herët

Numri i të prekurve nga Alzheimer në të gjithë botën është rritur në mënyrë të frikshme, duke u shndërruar në sëmundjen e shekullit. Sëmundja neurodegjenerative...

Kreditë e lehtësuara për mjekët, policët dhe ushtarakët, hapen aplikimet në e-Albania

Mjekët, policët dhe ushtarakët e rinj mund të aplikojnë tashmë për të përfituar kreditë e lehtësuara për ta. Kryeministri Edi Rama njofton se e-Albania ofron...

📍Policia Rrugore e Elbasanit,shton kontrollet për parandalimin e aksidenteve

Kontrolle të shtuara nga Policia Rrugore, me qëllim parandalimin e aksidenteve rrugore me pasoja për jetën e përdoruesve të rrugës, për rritjen e parametrave...

“Shqipëria, shembull i mos abuzimit”, Rama: Kurrë nuk nxisim trazime etnike, mirëpresim kritika, jo...

Javën e ardhshme Shqipëria do të drejtojë Këshillin e Sigurimit, bash në momentin kur e gjithë bota mblidhet në Asamblenë e Kombeve të Bashkuara...

Masat e policisë për ndeshjen Shqipëri-Poloni, ja cilat akse rrugore do jenë të bllokuara

Kombëtarja shqiptare e futbollit do të presë këtë të dielë Poloninë, për ndeshjet kualifikuese të EURO 2024, sfidë që luhet duke nisur nga ora...

Pse trishtohemi pas pushimeve?!

Ekzaltimi kur marrim pushimet e verës është tërësisht i justifikueshëm dhe e mbush njeriun me shpresë dhe pozitivitet. Shkëputja nga puna i bën mirë trupit,...

Moti

Elbasan
broken clouds
29.4 ° C
29.4 °
29.4 °
32 %
0.9kmh
61 %
Sht
29 °
Die
27 °
Hën
27 °
Mar
28 °
Mër
30 °