Moti për këtë të mërkurë parashikohet të jetë i vranët në të gjithë territorin shoqëruar me reshje shiu të herëpashershme me intensitet të ulët.

 

 

Në zona lokale do të ketë reshje mesatare deri në formën e shtrëngatave. Në relievet malore në lindje në lartësitë mbi 1000 metër do të ketë reshje dëbore.

 

Era do të fryjë me drejtim verilindje- juglindje me shpejtësi mesatare 3-10m/sek. Në bregdet e lugina era fiton intensitet dhe bëhet e fortë me shpejtësi që arrijnë deri në 12-16m/s duke u shoqëruar me valëzim në dete të forcës 2 deri në 5 ballë.

 

 

Temperaturat parashikohen:

 

në zona malore -2 deri 7°C

 

në zona e ulëta -1 deri 15°C

 

në zona bregdetare 5 deri 15°C.

 

 

 

Top Channel