Kulturë

NJU JORK – Bruce Willis dhe Demi Moore së bashku në...

Koronavirusi jo gjithmonë të ndan, ndonjëherë është në gjendje të bëjë saktësisht të kundërtën. Ky është rasti i Bruce Willis dhe Demi Moore, të divorcuar...

“Mos dil në kafe, rri në shtëpi”, Rita Ora mbledh ndihma...

Këngëtarja me origjinë shqiptare, Rita Ora së fundmi ka ndërmarrë një nismë të quajtur “Një kafe si flutur”, për të mbledhur sa më shumë...

BM – Princi Charles dhe Camilla festojnë 15-vjetorin e martesës

Pavarësisht thashethemeve për divorc mes tyre, shpifjeve dhe zilisë, që kanë shoqëruar çiftin gjatë gjithë jetës së tyre Charles (71 vjeç) dhe Camilla (72)...

10 mijë punonjës të sektorit të turizmit mbështetje prej 400 mijë...

ATSH/ Me paketën e zgjeruar financiare të prezantuar sot nga Kryeministri Edi Rama do të mbështeten edhe 10 mijë punonjës të angazhuar në sektorin...

Muzeun e Luvrit në Paris tashmë mund ta vizitoni virtualisht

ATSH/ Në këto ditë të përhapjes së koronavirusit nëpër botë, teksa të gjithë njerëzit janë të detyruar të qëndrojnë në shtëpitë e tyre, muzeumet...

Evidentimi i trashëgimisë dhe traditave në projektin “Hamleti”/ Hapet konkursi për...

ATSH-A. Fortuzi/ Ministrja e Kulturës, Elva Margariti, njoftoi shpalljen e konkursit për zgjedhjen e 10 shkrimtarëve të rinj, për evidentimin e vlerave të territorit përmes...

Rita Ora i bashkohet nismës së shqiptarëve në luftën kundër koronavirusit

ATSH/ Këngëtarja shqiptare me famë ndërkombëtare Rita Ora është artistja e fundit që i është bashkuar nismës “Një kafe si flutur”, që ka për...

Nostalgji….Labinoti i Elbasanit në Murin e Madh Kinez, 1971

(burimi) #ArkiviDigjitalElbasan (Nga Arkivi i Familjes Stringa)

Ndahet nga jeta “prokurorja e hekurt” Silvia Conti e serialit...

Është ndarë nga jeta në moshën 63-vjeçare aktorja e mirënjohur franceze Patricia Millardet. Ajo vdiq pas një sulmi në zemër (infarkti) në spitalin San Camillo...

Një plak i vetmuar vritet brenda shtëpisë, si e gjeti policia...

Një plak i vetmuar jetonte në shtëpinë e tij në periferinë e një qyteti. Ai nuk largoheshe kurrë nga shtëpia për një kohë të...

Kostoja buxhetore e mësimdhënies në shkollat publike 9-vjeçare, 785 euro për nxënës

Qeveria shpenzon nga taksat tona rreth 785 euro në vit për nxënës për shërbimin e arsimor në ciklin 9-vjeçar. Kostoja për nxënës në të gjitha...

Rriten kostot e punës/ Banka e Shqipërisë: Rritja e treguesit të kostos së punës...

Banka e Shqipërisë tregon se kostot e punës për njësi janë rritur me ritme të përshpejtuara në tremujorin e parë të vitit 2023. Sipas analizës...

Valutat forcojnë pozitat në këmbim me lekun

Në tregun e këmbimit valutor vendas, të enjten monedhat e huaja forcuan pozitat në raport me lekun, krahasuar me një ditë më parë. Sipas kursit...

Norma e interesit rritet për overdraftet dhe kartat e kreditit, ulet për kreditë e...

Banka e Shqipërisë publikoi normat e reja tavan të interesit të kredisë konsumatore për gjysmën e dytë të vitit 2023. Sipas ndryshimeve të përkohshme rregullatore...

Krifca: Pikat e grumbullimit bujqësor, qendra të eksporteve në tregjet e huaja

Në Dimal, ndodhet serra dhe pika e grumbullimit të fruta-perimeve “Natural shpk”, të cilët përmes mbështetjes nga programi IPARD II kanë arritur të shndërrohen...

Ndërtimet në bujqësi dhe sport, taksa e ndikimit në infrastrukturë ulet në 1% të...

Komisioni për Ekonominë dhe Financat në mbledhjen e tij të radhës miratoi sot tre projektligje të rëndësishme ekonomike. Komisioni shqyrtoi projektligjin “Për një ndryshim dhe...

Shtohen rastet me Alzheimer/ Mjekët, shenjat paraprake nisin 10 vite më herët

Numri i të prekurve nga Alzheimer në të gjithë botën është rritur në mënyrë të frikshme, duke u shndërruar në sëmundjen e shekullit. Sëmundja neurodegjenerative...

Kreditë e lehtësuara për mjekët, policët dhe ushtarakët, hapen aplikimet në e-Albania

Mjekët, policët dhe ushtarakët e rinj mund të aplikojnë tashmë për të përfituar kreditë e lehtësuara për ta. Kryeministri Edi Rama njofton se e-Albania ofron...

📍Policia Rrugore e Elbasanit,shton kontrollet për parandalimin e aksidenteve

Kontrolle të shtuara nga Policia Rrugore, me qëllim parandalimin e aksidenteve rrugore me pasoja për jetën e përdoruesve të rrugës, për rritjen e parametrave...

“Shqipëria, shembull i mos abuzimit”, Rama: Kurrë nuk nxisim trazime etnike, mirëpresim kritika, jo...

Javën e ardhshme Shqipëria do të drejtojë Këshillin e Sigurimit, bash në momentin kur e gjithë bota mblidhet në Asamblenë e Kombeve të Bashkuara...

Masat e policisë për ndeshjen Shqipëri-Poloni, ja cilat akse rrugore do jenë të bllokuara

Kombëtarja shqiptare e futbollit do të presë këtë të dielë Poloninë, për ndeshjet kualifikuese të EURO 2024, sfidë që luhet duke nisur nga ora...

Pse trishtohemi pas pushimeve?!

Ekzaltimi kur marrim pushimet e verës është tërësisht i justifikueshëm dhe e mbush njeriun me shpresë dhe pozitivitet. Shkëputja nga puna i bën mirë trupit,...

Moti

Elbasan
broken clouds
29.4 ° C
29.4 °
29.4 °
32 %
0.9kmh
61 %
Sht
29 °
Die
27 °
Hën
27 °
Mar
28 °
Mër
30 °