Sipas Shërbimit Meteorologjik Ushtarak, ditën e diel moti parashikohet me vranësira mesatare dhe të dendura në të gjithë territorin.

Që në orët e para të 24 orëshit, parashikohen reshje shiu të herëpashershme e lokalisht të vazhdueshme me intensitet të ulët dhe mesatar në formën e shtrëngatave dhe stuhive shoqëruar me shkarkesa elektrike.

Lokalisht dhe në kohë afatshkurtër parashikohet që reshjet në formën e rrebesheve shoqëruar edhe me breshër. Era do të fryjë nga jugperëndim – juglindje 1-6m/sek, në momentin e zhvillimit të vranësirave era fiton shpejtësi deri në 10m/s. Deti i forcës 1-2 ballë.

Temperaturat parashikohen:

 

 QYTETET Temperaturat në °C Sigla
Shkodër 13/20 Re shi
Kukës 10/19 Re shi
Lezhë 12/21 Re shi
Dibër 8/17 Re shi
Durrës 15/21 Re shi
Tiranë 15/21 Re shi
Elbasan 12/21 Re shi
Berat 9/22 Re shi
Vlorë 13/22 Re shi
Korcë 7/18 Re shi
Gjirokastër 8/20 Re shi
Sarandë 14/21 Re shi