Britania e Madhe regjistroi sot më shumë se 6630 raste të reja infeksioni dhe 40 viktima. Autoritetet e shëndetësisë në Londër deklaruan se totali i të prekurve nga Covid është 416 363 kurse numri i përgjithshmë i viktimave është rritur në 41 902

Britania e Madhe ka shtuar Danimarkën, Islandën dhe Sllovakinë në listën e saj të karantinës së detyruar. Kjo do të thotë që kushdo që mbërrin në Mbretërinë e Bashkuar nga treshja e vendeve do të duhet të izolohet për dy javë. Në javët e fundit edhe Hungaria, Portugalia dhe Sllovenia janë shtuar gjithashtu në listën e karantinës

Pandemia në Gjermani

Gjermania sot raportoi për 681 raste të reja infeksioni dhe 2 viktima. Shifrat e raportuara sot e rrisin në 279 886 numrin total të të identifikuarve me Covid që prej fillimit të emergjencës shëndetësore kurse totali I viktimave ka shkuar në 9510

Ministri i Bashkëpunimit Ekonomik dhe Zhvillimit të Gjermanisë, Gerd Muller paralajmëroi sot se masat anti-koronavirus do të kenë pasoja dukshëm më të rënda sesa vetë sëmundja, veçanërisht në vendet në zhvillim.

Prognoza e zymtë u bë nga zyrtari gjerman në një intervistë me median ‘Handelsblatt’. Pandemia tashmë ka shkaktuar ‘një nga krizat më të mëdha’ të urisë dhe varfërisë në të gjithë botën, tha Muller – dhe dëmet e mëtejshme do të vijojnë të përshkallëzohen pas masave të marra për ta luftuar atë.