Ish-Presidenti Barack Obama do të bëjë publike sot mbështetjen e tij ndaj Joe Biden, në një video në internet, ka mësuar NBC News.

“Shuplaka” vjen një ditë pasi Bernie Sanders bëri një paraqitje të papritur në lidhjen e drejtpërdrejtë të Bidenit dhe miratoi ish-nënkryetarin, duke e bërë zyrtarisht atë të emëruarin presidencial të Demokratëve.

Për Obamën është personale!

Ndërsa Obama ishte në detyrë, Trump asokohe ishte një kritik i vazhdueshëm në Twitter dhe nxiti të ashtuquajturën teori konspirative ‘birther’, e cila sugjeroi se presidenti demokrat nuk ishte legjitim sepse ai kishte lindur në Afrikë, jo Hawai.

Obama, presidenti i parë me ngjyrë i SHBA-ve, lindi në Havai nga një nënë e bardhë amerikane dhe një baba afrikan.

Gjatë 2020, Obama ka qëndruar larg, duke dashur të duket se ai nuk po ndërhyn ndërkohë që Biden shërbeu për tetë vjet si zëvendës president, shkruan dailymail.

Newsbomb