Tumoret e trurit ndodhin për shkak të formimit të qelizave jonormale në tru.

Kjo është një çështje shqetësuese shëndetësore që mund të ndikojë ndjeshëm në cilësinë e jetës së një individi. Ndërsa shkaqet e sakta prapa tumoreve të trurit janë ende në shqyrtim, hulumtimet tregojnë se vitaminat dhe suplementet specifike mund të ndihmojnë në uljen e rrezikut të zhvillimit të këtyre tumoreve. Më poshtë, Yashna Garg, Shefe e Marketingut, ndan disa vitamina dhe suplemente shumë të rekomanduara që i kanë parandaluar në mënyrë të konsiderueshme ato.

Vitamina D

Ndërsa vitamina D njihet për rolin e saj në promovimin e shëndetit të kockave, provat e reja tregojnë rëndësinë e saj në uljen e rrezikut të kancereve të ndryshme, duke përfshirë tumoret e trurit. Ekspozimi në diell, ushqimet e pasura me vitaminë D si salmoni, toni dhe suplementet janë burime të njohura të vitaminës D.

Vitamina E

Vitamina E mbron qelizat nga dëmtimi i shkaktuar nga radikalet e lira. Ajo ruan integritetin e membranave qelizore dhe studimet kanë zbuluar se marrja e vitaminës E mund të shoqërohet me një rrezik të reduktuar të tumoreve të trurit. Arrat, farat, spinaqi dhe drithërat e fortifikuara janë burime të mira dietike të vitaminës E. Megjithatë, konsultimi me një profesionist të kujdesit shëndetësor përpara se të konsumoni suplemente të vitaminës E është thelbësor.

Kurkumin

Kurkumina është një përbërës që gjendet tek shafrani i Indisë. Ajo ka fituar vëmendje për vetitë e saj të mundshme antikancerogjene. Ofron efekte të fuqishme antioksiduese dhe anti-inflamatore, të cilat mund të ndihmojnë në parandalimin e tumoreve të trurit. Suplementet e kurkuminës ose përfshirja e shafranit të Indisë në dietën tuaj mund të jenë shumë të dobishme.

Acidet yndyrore Omega-3

Acidet yndyrore omega-3, veçanërisht acidi docosahexaenoic (DHA) dhe acidi eicosapentaenoic (EPA), janë të njohur për karakteristikat e tyre anti-inflamatore dhe antioksiduese. Ata kanë shfaqur rezultate optimiste në frenimin e rritjes së qelizave të tumorit të trurit. Një dietë që përfshin peshk yndyror si salmoni dhe skumbri ose konsumimi i suplementeve të vajit të peshkut mund të sigurojë një konsum të mjaftueshëm të acideve yndyrore omega-3.

Çaji jeshil

Çaji jeshil përfshin komponime bioaktive si polifenolet, katekinat dhe epigallocatechin gallate (EGCG),  që njihen për efektet e tyre antioksiduese dhe anti-inflamatore. Studimet kanë gjetur se këto komponime mund të pengojnë rritjen e qelizave të tumorit të trurit. Integrimi i çajit jeshil në rutinën tuaj të përditshme ose marrja e suplementeve të ekstraktit të çajit jeshil mund të jetë e dobishme në parandalimin e tyre.

Resveratrol

Resveratroli është një përbërës i zbuluar në rrush, verë të kuqe dhe manaferrat. Ai shfaqi rezultate premtuese në parandalimin e zhvillimit të qelizave të tumorit të trurit. Ndërsa konsumimi i moderuar i verës së kuqe mund të sjellë resveratrol, marrja e tepërt e alkoolit mund të rezultojë në efekte të pafavorshme shëndetësore. Resveratroli gjithashtu mund të merret si suplement, por nën drejtimin profesional.

Vitaminat dhe suplementet nuk janë garanci kundër tumoreve të trurit dhe rëndësia e tyre mund të ndryshojë nga personi në person. Gjithashtu, këto rekomandime duhet gjithmonë të konsultohen me një profesionist të njohur të kujdesit shëndetësor për të konfirmuar se ato janë në përputhje me nevojat unike shëndetësore dhe çdo gjendje mjekësore ekzistuese.

Përmbledhje

Përveç këtyre vitaminave dhe suplementeve të sugjeruara, mbajtja e një stili jetese të shëndetshme që përfshin ushtrime rutinë, një dietë të ekuilibruar të pasur me fruta dhe perime, hidratim optimal dhe minimizimin e ekspozimit ndaj toksinave mjedisore është elementare. Për më tepër, kontrollet periodike mjekësore janë thelbësore për shqetësimet shëndetësore.

Top Channel