Avi Loeb

Avi Loeb ka një çip në shpatullën e tij. Për vite me radhë, astrofizikani i Harvardit është përpjekur të gjejë alienë.

Ai është në mes të përpjekjes për të regjistruar të gjithë qiellin me një rrjet ndërkombëtar teleskopësh dhe së fundmi udhëtoi në Papua Guinea e Re për të zbuluar nëse një meteor i zbuluar në 2014-ën ishte në të vërtetë pjesë e një anijeje kozmike ndëryjore. Ndërkohë, akademikët dhe ekspertët e sulmojnë atë në media dhe ai është i mërzitur nga sulmi i kolegëve.

Dëgjoj që shkencëtarët thonë: Pse do të shkoni në Oqeanin Paqësor? Është humbje kohe, humbje energjie’. Dhe unë them: ‘Nuk po marr asnjë nga paratë tuaja të kërkimit; Unë nuk po ju kërkoj të bëni asgjë. Unë jam duke bërë ngritjen e rëndë.’ Pse do të ishin negativë për këtë?

Loeb, 61 vjeç, sapo ka përfunduar një vrapim prej pesë miljesh, të cilin e bën çdo ditë rreth orës 5 të mëngjesit përpara se të zbresë në punë. I vogël, i përshtatshëm, me syze dhe i rregulluar mirë, ai duket paksa si Jeffrey Archer me një uniformë nxënësi. Ai është profesori i shkencës Frank B Baird Jr në Harvard, drejtor i Institutit për Teori dhe Llogaritje në Qendrën për Astrofizikë dhe drejtor i projektit Galileo në Harvard. Por ai ishte relativisht i panjohur derisa një objekt me formë të veçantë zmadhoi sistemin tonë diellor në vitin 2017. Astronomët e përshkruan atë si me “dimensione ekstreme” dhe arritën në përfundimin se duhet të jetë ndëryjor.

Në atë që ishte një vit i madh për gjuetarët e UFO-ve, 2017 ishte viti që Pentagoni pranoi se po hetonte UFO-t. Buxheti prej 22 milionë dollarësh thuhet se u përdor gjithashtu për të hetuar pamjet e supozuara të UFO-ve dhe të gjitha llojet e ngjarjeve të pashpjegueshme. Loeb mori vëmendjen dhe interesi për të u shtua duke marrë famë ndërkombëtare.

Loeb është disa muaj prapa nga ekspedita e tij në Papua Guinenë e Re, ku mblodhi sfera, si rruaza të vogla qelqi prej metali dhe shkëmbi, mbeturina nga meteori i vitit 2014. Teleskopët e Komandës Hapësinore të SHBA-së, të krijuar për të zbuluar raketat e armikut, gjurmuan meteoritin. Është klasifikuar saktësisht dhe pretendohet se është “99,999%” e sigurt se origjina e topit të zjarrit ishte ndëryjore. Loeb beson se për shkak se meteori po udhëtonte kaq shpejt dhe nuk digjej lart mbi Tokë, ai duhet të jetë bërë nga diçka më e fortë, madje edhe artificiale.

“Ky objekt ishte më i shpejtë se 95% e yjeve pranë diellit, në krahasim me atë që quhet standardi lokal. Kjo është ajo që më shtyu fillimisht të dyshoja se ndoshta ishte një anije kozmike”, thotë Loeb, me gëzimin “e shkruar” në të gjithë fytyrën e tij.

Deri më tani, Loeb dhe ekipi i tij kanë rikuperuar vetëm sfera të vogla nga rruga e meteoritit, paksa si mbledhja e pikave të ujit që kanë dalë nga një tullumbace uji që shpërthen, por ata po planifikojnë të nisen pranverën e ardhshme për të kërkuar pjesë më të mëdha. “Atëherë mund të dalloni lehtësisht nëse është një gur apo një bazë pajisjesh teknologjike. Dhe, sigurisht, nëse është një vegël, do të kishte vida, do të kishte ndoshta butona mbi të”, thotë ai.

Loeb me një tub që përmban fragmente meteori të gjetura nga fundi i Oqeanit Paqësor. Fotografia Agjencia Anadolu

A do t’i shtypte ai ato butona?

Unë u bëra nxënësve të klasës sime të njëjtën pyetje. Gjysma e tyre thanë: Jo, mos e bëni këtë sepse do të na prekë të gjithëve. Dhe gjysma tha: Po, ne jemi kuriozë. Dhe pastaj një nga studentët më pyeti: Profesor, çfarë do të bënit në të vërtetë?. Dhe thashë se do ta çoj në një laborator dhe do ta ekzaminoj përpara se të merrem me të.

Kjo është një nga pyetjet kryesore të gjuetisë së alienëve: a duam vërtet t’i gjejmë ata? A është një ide e mirë t’u drejtohesh specieve që mund të jenë po aq të dhunshme sa njerëzit, por edhe më të avancuara?

Unë do t’ju tregoj se çfarë më shqetëson më shumë,” thotë Loeb. “Nuk është aq rreziku në vetvete sesa kurioziteti i rrezikshëm, e kam fjalën për atë ngacmimin fëmijëror që është në akademi. Njerëzit thjesht përpiqen të shkelin çdo lule që ngrihet mbi nivelin e barit. Ky negativitet është shumë i dëmshëm sepse ndrydh inovacionin.”

Kritikët e Loeb-it e kundërshtojnë atë pasi sipas tyre ai është i prirur të bëjë pretendime të jashtëzakonshme pa prova të mira. Para se të nisej për në Papua Guinenë e Re, Loeb reklamoi ekspeditën e tij në një ekran gjigant në Times Square. Më pas ai publikoi drejtpërdrejt zbulimet e tij nga Paqësori. Kundërshtarët e tij thonë se kjo qasje mashtron publikun dhe shtrembëron mënyrën se si bëhet “shkenca e vërtetë“.

FOTO GALERI
1/5

Loeb pranë shtëpisë së tij në Lexington, Massachusetts. fotografia The Guardian

Top Channel