Shërbimi Meteorologjik Ushtarak bën me dije se moti sot parashikohet të jetë i kthjellët me vranësira kalimtare në orët e mesditës në relievet kodrinore malore të zonës së qendrës dhe jugut.

Në orët e mesditës në relievet e larta malore të zonës së jugut do ketë ketë prezencë reshje shiu të dobëta në formë pikash. Era do të fryjë me drejtim veriperëndim-verilindje 1-10m/s, përgjatë vijës bregdetare dhe në zonat luginore do ketë erë me rrahje dhe intensive deri në 15-18m/sek. Valëzimi në dete parashikohet i forcës 1-2 ballë.

Temperaturat parashikohen:

QYTETET               Temperaturat në °C        Sigla

Shkodër               21/36     Diell

Kukës    16/33     Diell pak re

Lezhë    25/36     Diell

Dibër     15/33     Diell pak re

Durrës  21/34     Diell

Tiranë   22/35     Diell pak re

Elbasan 20/37     Diell re

Berat     17/36     Diell re

Vlorë     19/33     Diell

Korcë    16/30     Diell re

Gjirokastër         16/37     Diell re

Sarandë               16/32     Diell