Ditën e sotme do të shoqërohet me alternime kthjellimesh dhe vranësira të lehta mbizotërojnë motin në zonat malore. Sipas MeteoAlb ultësira Perëndimore mbetet me kthjellime gjatë pjesës së parë të ditës. Mesdita dhe pasditja sjellin kalime vranësirash nëpër territor por shira të pakët priten vetëm në juglindje të vendit.

Temperaturat e ajrit ulen në mëngjes por mbeten të pandryshuara në mesditë duke u luhatur nga  3°C mëngjesi deri në 25°C mesdita.

Era do fryjë mesatare dhe e fort duke arritur shpejtësi deri 45 km/h nga drejtimi Veriperëndimor duke krijuar brigjet detare dallgëzim 4 ballë.