Kushtet shëndetësore të kryeopozitarit rus Alexei Navalny po përmirësohen. Disidenti i konsideruar i helmuar gjatë një fluturimi nga Siberia për në Moskë, tani mund të ngrihet nga shtrati I spitalit gjerman ku ndodhet për tu kuruar.

Kjo u raportua sot nga mjetët e spitalit Charité në Berlin, ku u shtrua që nga 22 gushti I dyshuar i helmuar me Novichok.

Suedia dhe Franca konfirmojnë helmimin nga Novichock

Ndërkohë, qeveria e Berlinit ka deklaruar se laboratorët francezë dhe suedezë kanë konfirmuar se disidenti rus Alexei Navalny u helmua nga një agjent kimik i grupit Novichok.

Macron: Përpjekje për vrasje

Presidenti francez, Emmanuel Macron, denoncoi sot një për “atentat” ndaj kundërshtarit të Kremlinit. Ai I kërkoi autoriteteve ruse që “të hidhet dritë e plotë dhe me shpejtësi” mbi “atentatin”, duke e quajtur atë “helmim”.

Lavrov anulon vizitën në Berlin

Ministri i Jashtëm rus Serghei Lavrov anuloi vizitën e nesërme në Berlin. Kjo u njoftua nga ministria, cituar nga TASS.

“Partnerët perëndimorë të Rusisë, në rastin e Alexei Navalny, kanë tejkaluar të gjitha kufijtë e mirësjelljes dhe arsyes së shëndoshë”, deklaroi Lavrov.