10 strategji që ndoshta shumë nëna nuk i kanë menduar që duhet të bëni para dhe kur të vijë në jetë fëmija i dytë. Blogerja Ami Bekteshi tregon se nuk është e lehtë, por këto teknika e kanë ndihmuar që vajza e saj e madhe të mos ndihej e mënjanuar me ardhjen në jetë të vëllait të saj të vogël.

Postimi i plotë:

Kjo nuk eshte fotoja jone me e bukur estetikisht, madje eshte nje rremuje tipike e nje shtepie me dy femije te vegjel, ku une perpiqesha te beja stervitje pak jave me pare dhe nuk me linin rehat. Bukuria e kesaj fotografie dhe e ketij momenti qendron ne faktin se ky eshte realiteti i nje shtepie me dy femije te vegjel, sado te perpiqesh te mbash rregull dhe ta maskosh realitetin me foto te bukura, rregulli eshte nje koncept qe me kalimin e javeve zbehet, por ama shumefishohen buzeqeshjet dhe klithmat e gezimit.

A eshte e veshtire te jesh mami e dy femijeve? Eshte! Per çdo femije qe vjen ne jete 10-fisho lodhjen, por 100-fisho dashurine qe jep dhe merr. Cfare kam bere une per t’u pergatitur per kete faze te jetes?

•Vendosa dhe trajnova per nje kohe disa javore Adalise qe te flinte ne krevatin e saj, ne dhomen e saj,ne menyre qe kur te lindte Lukas, te mos i dukej si dënim prej neë entry-t ne shtepi. •Sa here qe beja Eko te Lukas dhe ne France behet 1 here ne 3 muaj, jo si ne Shqiperi, i tregoja Adalise se vellai na ka derguar foto.

•Bleme nje monopat pink qe Adalise e donte shume dhe ja dhuruam diten qe lindi Lukas, i thame qe vellai ja solli dhurate. •Kur Lukas lindi, te pakten 1 here ne jave e merrja Adalise dhe dilja minimalisht 30minuta jashte shtepise per te kaluar kohe vetem me te. •I kerkoj ndihme Adalise sa here qe i nderroj pampersin Lukasit qe ajo te ndihet e rendesishme, te ndihet e madhe dhe e angazhuar.

•Sa here qe puth njerin do puth edhe tjetrin, po i thashe njerit te dua do ti them edhe tjetrit dhe ne shtepine tone fjalen TE DUA e perdorim shume.

•Adalise dhe Lukas flene gjume maksimumi ne oren 9 te mbremjes, Lukas fle pak me heret, ndersa Adalise 30miuta me vone per te qendruar pak me shume me ne. •Ne çdo moment jam shume e kujdesshme per ndjenjat dhe emocionet e secilit prej tyre qe ata mos te ndihen keq nga veprimet e mia karshi njeri-tjetrit.

•Ne shtepi nuk ka mbajtje me hater per njerin femije ose tjetrin.

•Skenat e xhelozise se Adalise i mirekuptojme, nuk tallemi me ndjenjat e saj dhe i shpjegojme cdo gje me kujdes dhe dashuri qe mos te merzitet serish.