Presidenti i Francës Emanuel Macron dhe homologu i tij turk Recep Tayyip Erdogan kanë rënë dakord për të rifilluar diaoloun për zgjidhjen e tensioneve mes Ankararë dhe Parisit. Lajmi është më dije nga ministri i Jashtëm turk Ahmet Davutoglu.

Prothotema duke iu referuar disa gazetave turke, që kanë cituar deklaratat e tij, Mevlüt Çavuşoγουlu tha se Erdogan ka qenë i pari që i ka shkruajtur Macron për t’i uruar vitin e ri dhe për të shprehur solidaritetin e tij për sulmet në Francë.

” Këtë javë, morëm përgjigjen, ishte një letër shumë pozitive, e cila thotë se dëshiron të flasë me presidentin tonë, ajo fillon me përshëndetjen “I dashur Tajip “në turqisht “, tha Ministri i Jashtëm turk .

Sipas Tsavousoglu, Ankara dhe Parisi kanë rënë dakord të thellojnë bashkëpunimin e tyre në zona të caktuara, të tilla si lufta kundër terrorizmit apo edhe në Siri dhe Libi, dy çështje në të cilat Turqia dhe Franca kanë dallime të konsiderueshme.

Presidenca Franceze, e kontaktuar nga Agjencia Franceze, konfirmoi shkëmbimin e letrave, pa dhënë detaje të mëtejshme mbi përmbajtjen e tyre.

Marrëdhëniet e Francës me Turqinë, të tensionuara për shumë vite, janë intensifikuar në muajt e fundit. Erdogan shkoi aq larg sa të akuzonte Macron për islamofobi dhe të vinte në dyshim “shëndetin e tij mendor”, duke e quajtur atë një ” problem për Francën”.

Radha e Erdogan vjen në një kohë kur Turqia po përpiqet të angazhohet sërish me Evropën për shkak të vështirësive financiare me të cilat përballet dhe para betimit të Joe Biden në SH.B.A., i cili mund të mos jetë aq tolerant ndaj Ankarasë sa republikani Donald Trump.