Pjepri ka pak kalori, pasi përbërja e tij është 80% ujë, gjë që e bën atë një diuretik natyral. Është gjithashtu i pasur me vitamina A, B, C dhe E dhe me minerale shumë të rëndësishme si magnez, fosfor, kalium, hekur dhe kalcium.

Zbuloni përfitimet e tjera të pjeprit:

Veprimi antioksidues: Vitaminat A dhe C forcojnë kockat dhe dhëmbët, përmirësojnë prodhimin e kolagjenit dhe rrisin thithjen e hekurit.

Humbje e peshës: ka pak kalori dhe shumë fibra.

Anti-kancer: ndihmon në parandalimin e qelizave kancerogjene.

Aleat i zemrës: ndihmon për të kontrolluar presionin e gjakut dhe bashkë me këtë edhe problemet e zemrës.

Rregullon zorrën: e pasur me fibra, ndihmon në zbutjen e kapsllëkut.

Mban mushkëritë të shëndetshme: përmirëson funksionin e mushkërive, falë pranisë së lartë të vitaminës A.

Është i preferuari i diabetikëve: është një frut i cili, megjithëse i ëmbël, mund të konsumohet nga diabetikët;

Është i rëndësishëm për shikimin: përmirëson shikimin dhe ndihmon në parandalimin e katarakteve.

burimi (bota sot)