ATSH-ANSA/ – 2022 premton të jetë viti i individëve privatë në hapësirë, me misionin e parë të menaxhuar plotësisht nga një kompani që kur ”Sputnik” përuroi moshën hapësinore dhe protagonistët do të jenë po aq të pazakontë: tre biznesmenë, njëri prej tyre 71-vjeçar, përgatitet të bëhet njeriu i dytë më i moshuar për të shkuar në orbitë si edhe një veteran i hapësirës.

Lajmi u bë i ditur nga Axiom Space, kompania amerikane e themeluar nga ish-menaxheri i programit të stacionit hapësinor të NASA-s, Michael Suffredini, dhe premton një mision rekord.

I quajtur Ax-1, misioni është planifikuar për në vitin 2022, dhe kohëzgjatja do të jetë 10 ditë dhe, në sajë të një marrëveshje me NASA, ai do të jetë në gjendje të përdorë kapsulën SpaceX Crew Dragon.

Ekuipazhi përfshin sipërmarrësin amerikan të pasurive të patundshme Larry Connor, i cili përveç se është personi i parë privat që fluturon një mision hapësinor, me 71 vitet e tij do të përgatitet të bëhet personi i dytë më i moshuar që fluturon në hapësirë ​​pas astronautit.

Gjithashtu në bord do të jetë Mark Pathy, investitor dhe filantrop kanadez dhe Eytan Stibbe, biznesmeni izraelit dhe ish-piloti i avionëve luftarakë.

Ax-1 është propozuar si i pari i një serie misionesh tregtare në Stacionin Hapësinor, të organizuar nën një marrëveshje me NASA.

Gjithashtu në programet e kompanisë ”Houston” është një fluturim me aktorin Tom Cruise dhe regjisorin Doug Liman./ /os/