ATSH-DPA/ – Stilisti franko-japonez me famë të përbotshme, Kenzo Takada vdiq pas infeksionit nga koronavirusi.

”81-vjeçari, i cili e ka kthyer emrin e tij në një markë me famë botërore, vdiq në Neuilly-sur-Seine pasi u infektua me Covid-19”, theksoi zëdhënësi.

Shtëpia e modës ”Kenzo” shkroi në Twitter se ”optimizmi, gëzimi dhe bujaria e tij vazhdojnë të jenë shtyllat e saj. Do të na mungojë shumë dhe do ta kujtojmë gjithmonë”, thuhet në deklaratë.

Projektuesi nuk ishte i njohur vetëm për markat e tij të modës, por edhe për gamën e tij të parfumeve dhe produkteve të kujdesit të lëkurës.

Kenzo u lind në Japoni më 27 shkurt 1939, por pjesën më të madhe të karrierës së tij e ka kaluar në Francë.

Kenzo i shiti markën e saj në 1993 kompanisë franceze të mallrave luksoze LVMH.

Në vitin 1999, Kenzo u tërhoq plotësisht nga industria e modës. Dhjetë vjet më vonë, ai gjithashtu nxori në ankand koleksionin e tij të gjerë të artit./ /os/