Aktori i famshëm hollivudian Robert De Niro u është rikthyer sërish sulmeve ndaj Trump, duke deklaruar se “është i shtangur, i zemëruar dhe i hutuar nga nga veprimet e presidentit amerikan.

Duke folur me Stephen Colbert në The Late Show, aktori veteran shprehu zemërimin e tij ndaj ndihmësve dhe bashkëpunëtorëve të Trump.

“Eshte çmenduri. Ajo që është e frikshme nga të gjitha janë republikanët dhe bashkëpunëtorët e Trump që  nuk po bëjnë asgjë. Ata janë rreth një personi të çmendur dhe nuk bëjnë asgjë. Ata nuk po  rezistojnë përballë tij.”

Ai vazhdoi: “Si aktor, unë e shikoj këtë dhe them: Kjo është si Shekspiri. Kjo është e jashtëzakonshme. Askush nuk ka topa për t’i qëndruar përballë këtij djaloshi”.

“Çfarë mund t’u vlejë atyre, për të sakrifikuar shpirtin?Për të bërë këtë marrëveshje me djallin për të punuar me këtë djalë.”

Disa nga shfaqjet e famshme të William Shakespeare, të tilla si King Lear, shfaqin udhëheqës të moshuar ose të mërzitur nga pushteti , të paqëndrueshëm dhe mashtrues.

De Niro ka qenë prej kohësh një kritik i hapur i qeverisë aktuale amerikane. Në një intervistë vitin e kaluar, ai këmbënguli që do të refuzonte ta portretizonte ndonjëherë atë në film.

Ai gjithashtu i tha The Independent se ai beson se Trump “mund të fillojë luftën për të marrë një mandat të tretë” në detyrë.

I ndodhur në karantinë në dhomën e tij, Roberto De Niro tha se është i gatshëm të luajë rolin e guvernatorit të New York-ut Andrew Cuomo nëse do të realizohej një film në lidhje me pandeminë e koronavirusit një ditë.

“Unë do të doja të isha Cuomo”, tha aktori 76-vjeçar italo-amerikan duke shtuar se, sipas mendimit të tij, guvernatori, njoftimet e tij ditore të të cilit kanë vlerësime shumë të larta, “po bën atë që duhet të bëjë një president”.

Nëse dëshira e De Niro është e lodhur, ylli i “Taxi Driver” do të duhet t’i nënshtrohet grimit artistik për të paraqitur 14 vitet e diferencës që e ndajnë atë nga djali i Mario Cuomo: radikal, por jo shumë, si efektet speciale në CGE kjo e bëri atë të rinovohet dhe të plaket në “The Irishman” të Martin Scorsese më të fundit.

Colbert e pyeti De Niro, nëse ai besonte se një presidencë e Cuomo është e mundur: “Sigurisht”, u përgjigj ai, i cili megjithatë mbetet i gatshëm të votojë për Joe Biden, kandidatin de-fakto të partisë Demokratike edhe nëse ende nuk ka pasur një kongres.

Sa i përket pandemisë, “është një tragjedi kombëtare” e bërë edhe më serioze nga fakti që Shtëpia e Bardhë është e pushtuar nga “një idiot” i cili deri më tani ka injoruar të gjitha shenjat e fuqisë së virusit: “Trump vetëm llogarit të rizgjidhet. Unë nuk kam më fjalë”, tha aktori i cili në të kaluarën kishte adresuar kundërshtime shumë më të rënda ndaj presidentit.

/Ora News.tv/