Në të vërtetë nuk është larguar kurrë nga skena, jeleku pa mëngë është rikthyer në modë. Avantazhi? Është i përkryer për të dhënë një ajër të besueshëm në takimet në Zoom. Dhe ndihmon për të kaluar vjeshtën me stil dhe shëndet.

Pikërisht pra, jeleku i leshtë, uniforma e re profesionale në Zoom. Kjo u deklarua nga gazeta britanike The Guardian. Po, ajo veshje që deri vitin e kaluar ishte më së shumti një bazë gardërobë e përshtatshme për ata me një stomak delikat (dhe për këtë arsye për t’u ngrohur) ose një mbetje nga qullashi i viteve ’90, stil Chandler Bing nga seriali televiziv Friends, përsëri është rikthyer në formë të shkëlqyer.

 

Ripropozuar në koleksionet për vjeshtën e vitit 2020 nga markat si Dior, Gucci, Prada, Alessandra Rich, sportive nga modelja më e mirë Bella Hadid dhe, me lëkurë të zhveshur, nga Romeo (djali i dytë i Beckhams), jeleku po përjeton një fat të ri.

“Jeleku i leshtë është një nga ata elementë që hyjnë dhe dalin në mënyrë ciklike nga tendencat, si pantallonat treçerekshe dhe çanta e belit”.

Jeleku mund të jetë diçka më i vogël se xhaketa, por pak më shumë se bluza. Kombinon komoditetin dhe stilin zyrtar. Është midis veshjes së zyrës dhe veshjeve të sëpërditëshmes. Me pak fjalë, jeleku është i ftohtë

 

Jeleku dhe e kaluara sportive

 

Për sa i përket origjinës së kësaj veshjeje mbetet e diskutueshme, nuk dihet. Jeleku duket se është ekspozuar për herë të parë në vitin 1907, si pjesë e veshjes garuese të një ekipi futbolli në Michigan. Falë dëshmive të tilla si Edward VII i Anglisë, një gjahtar i pasionuar, por mbi të gjitha pati përhapje në mesin e entuziastëve të sportit, veçanërisht te lojtarët e golfit, vozitësve dhe lojtarëve të kriketit, për të cilët faktori estetik kishte pak rëndësi. Pasi, heqja e mëngëve të xhupit klasik u lejonte të kishin krahë të lirë, ndërkohë e mbante bustin të ngrohtë.

Dhe këtu, mbase qëndron shpjegimi i fenomenit. “Veshjet për burra kanë ndryshuar pak nga fillimi i viteve 1900 deri më sot. Dhe është kjo ajo që i jep jelekut të leshtë një ndjenjë bashkëkohësie që nuk gjendet te veshjet femërore, të cilat janë më shumë subjekt i modës »sugjeron Giusi Ferrè, një gazetar ekspert i modës. Kjo nuk është e gjitha: që nga vitet 1930 pullover pa mëngë është bërë pjesë e aparatit të stilit preppy, uniforma e shkollave më të famshme në Shtetet e Bashkuara, dhe që atëherë është bërë emblema e studentit të zellshëm. Gjë që mund të shpjegojë suksesin e saj aktual.

Jeleku, si një pop star i vërtetë

 

Jeleku  përcjell imazhin e një personi punëtor, të respektueshëm, jo shumë i dhënë pas pas modës e efektshme. Për këtë arsye preferohet dhe nga dandy-t e rinj, si ylli i popit Harry Styles i cili shfaq variacione të çuditshme (nga lëkura e deleve e shfaqur në Nju Jork nënëntor 2019 etj.), pa mëngë është domosdoshmëria e re për ata që punojnë nga shtëpia.

Jeleku është diçka më pak se xhaketa, por më shumë se bluza, kombinon komoditetin dhe veshjen zyrtare, shënon një nivel të ri të përshtatjes së zyrës në shtëpi, përfaqëson një mënyrë të tretë midis veshjes së zyrës dhe veshjes së kohës së lirë. Prekja e profesionalizmit funksionon gjithashtu në një çelës femëror. “E veshur, në një version mini ose maxi, në një fustan byrynxhyk, në një breshkë të hollë, në një skaj të palosur, ajo pasuron veshjen, pa e bërë atë të duket” pluhur “, veçanërisht nëse nuk jeni më 20 vjeç”, këshillon Ferrè.

                                   

 

                                                             Përshtatur nga www.donnamoderna.com