ATSH/- Në tregun e këmbimit valutor vendas, të premten, dollari amerikan u zhvlerësua me 1.11 lekë, ndërsa monedha europiane u forcua me 0.17 lekë krahasuar me një ditë më parë.
Sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë, dollari u këmbye sot në kuotën e 111.76 lekëve dhe euro me 124.33 lekë.
Ndërsa paundi britanik u zhvlerësua me 0.79 lekë dhe këmbehet me 137.55 lekë dhe franga zvicerane këmbehet me 116.32 lekë ose 0.10 lekë më pak se një ditë më parë.
BSH, vlerëson se luhatjet në tregun valutor janë brenda parashikimeve. Vlera e lekut kundrejt valutave të huaja përcaktohet lirisht në tregun e këmbimit valutor. Luhatjet e kursit të këmbimit reflektojnë lëvizjen e lirë të mallrave e të kapitalit në shkëmbimet tregtare dhe financiare të Shqipërisë me partnerët e saj tregtarë.
Monedha Kryesore Lekë për njësi të monedhës së huaj
Dollar Amerikan USD 111.76 -1.11
Euro EUR 124.33 +0.17
Poundi Britanik GBP 137.55 -0.79
Franga Zvicerane CHF 116.32 -0.10
Jeni Japonez (100) JPY 104.25 -0.54
Dollari Australian AUD 74.38 -0.24
Dollari Kanadez CAD 81.24 -0.71
Korona Suedeze SEK 11.84 +0.08
Korona Norvegjeze NOK 11.48 +0.07
Korona Daneze DKK 16.69 +0.02
SDR SDR 152.61 -1.68
Ari(OZ 1) XAU 192776.13 -1,754.97
Argjend(OZ 1) XAG 1950.70 -5.64
Juani Kinez (onshore) CNY 15.65 -0.12
Juani Kinez (offshore) CNH 15.61 -0.12
Lira Turke TRY 16.38 -0.22

 

e.xh/j.p/