TSH/- Në tregun e këmbimit valutor vendas të mërkurën, leku u zhvlerësua në raport me monedhat e huaja, krahasuar me një ditë më parë.
Sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë, euro u forcua me 0.40 lekë duke u ngjitur në kuotën e 124.07 lekëve ndërsa dollari amerikan këmbehet me 114. 84 lekë ose 0.77 lekë më shumë.
Këtë të mërkurë të gjitha valutat e huaja janë forcuar ndjeshëm krahasuar me një ditë më parë edhe paundi britanik e franga zvicerane kanë fituar përkatësisht nga 0.21 lekë dhe 0.36 lekë.
Banka e Shqipërisë shprehet se, në kushtet e situatë së masave ndaj COVID-19, po vijon  të monitorojë nga afër sjelljen e kursit të këmbimit në tregun e brendshëm valutor, me qëllim që të reagojë në kohë për të mënjanuar/minimizuar rastet kur operatorët e tregut kanë stres për të operuar në këtë treg. /a.a/
Monedha KryesoreLekë për njësi të monedhës së huaj
Dollar AmerikanUSD114.84+0.77
EuroEUR124.07+0.40
Poundi BritanikGBP142.08+0.21
Franga ZviceraneCHF117.81+0.36
Jeni Japonez (100)JPY108.06+1.26
Dollari AustralianAUD73.77+0.49
Dollari KanadezCAD81.66+0.68
Korona SuedezeSEK11.64+0.12
Korona NorvegjezeNOK11.16+0.12
Korona DanezeDKK16.61+0.05
SDRSDR156.51+0.67
Ari(OZ 1)XAU195239.76+1,771.42
Argjend(OZ 1)XAG1731.45+46.44
Juani Kinez (onshore)CNY16.18+0.02
Juani Kinez (offshore)CNH16.14+0.13
Lira TurkeTRY16.03-0.08
Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Ag