TIRANË, 25 qershor /ATSH/- Në tregun e këmbimit valutor vendas, të enjten monedhat e huaja forcuan pozitat në raport me lekun krahasuar me një ditë më parë.
Sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë, dollari amerikan këmbehet me 110.62 lekë ose 0.61 lekë më shumë dhe euro u forcua me 0.13 leke dhe këmbehet me 124.27 lekë.
Në pozita më të forta se një ditë më parë, paraqiten sot edhe paundi britanik e franga zvicerane.
Paundi britanik këmbehet me 137.71 lekë ose 0.08 lekë më shumë dhe franga zvicerane u forcua me 0.24 lekë dhe këmbehet në kuotën e 166.68 lekë. /j.p/
Monedha Kryesore Lekë për njësi të monedhës së huaj
Dollar Amerikan USD 110.62 +0.61
Euro EUR 124.27 +0.13
Poundi Britanik GBP 137.71 +0.08
Franga Zvicerane CHF 116.68 +0.24
Jeni Japonez (100) JPY 103.17 -0.11
Dollari Australian AUD 76.18 +0.11
Dollari Kanadez CAD 81.28 +0.19
Korona Suedeze SEK 11.86 +0.06
Korona Norvegjeze NOK 11.47 -0.02
Korona Daneze DKK 16.67 0.00
SDR SDR 153.02 +1.04
Ari(OZ 1) XAU 194999.12 -346.35
Argjend(OZ 1) XAG 1946.26 -26.12
Juani Kinez (onshore) CNY 15.63 +0.07
Juani Kinez (offshore) CNH 15.62 +0.05
Lira Turke TRY 16.13 +0.09

 

ATSH