Kundërofensiva e shumëpritur e Ukrainës kundër trupave ruse është duke u zhvilluar, sipas këshilltarit presidencial Mykhailo Podolyak.

“Kundërofensiva ka vazhduar prej ditësh”, theksoi ai gjatë një interviste për TV italian.

“Kjo është një luftë intensive përgjatë një kufiri prej 1500 kilometrash. Veprimet tona tashmë kanë filluar”, shtoi Podolyak, këshilltar i presidentit Volodymyr Zelensky.

Në të njëjtën kohë, ajo mohoi se Kievi ishte i përfshirë në sulmet në rajonin Belgorod të Rusisë.

Rusia dhe presidenti rus Vladimir Putin nuk janë në gjendje as të mbrojnë territorin e tyre, tha Podolyak, duke iu referuar luftimeve në zonë.

“Ajo që po ndodh në rajonin kufitar është një tronditje për Putinin dhe do të çojë në fundin e tij”, shtoi ai. /os/