TIRANË, 23 qershor /ATSH/- Leku ka forcuar sot pozitat ndaj monedhave të huaja duke u mbiçmuar ndjeshëm krahasuar me një ditë më parë.
Sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë, euro këmbehet  me 124.10 lekë ose 0.13 lekë më pak se ditën e hënë.
Ndërsa monedha e gjelbër amerikane është zhvlerësuar me 0.82 lekë dhe këmbehet sot me 110.01 lekë.
Leku gjithashtu ka fituar pikë sot edhe ndaj paundit britanik dhe frangës zvicerane, të cilat këmbehen respektivisht me 136.93 lekë dhe 116.39 lekë. /j.p/
Monedha Kryesore Lekë për njësi të monedhës së huaj
Dollar Amerikan USD 110.01 -0.82
Euro EUR 124.10 -0.13
Poundi Britanik GBP 136.93 -0.74
Franga Zvicerane CHF 116.39 -0.31
Jeni Japonez (100) JPY 102.74 -0.90
Dollari Australian AUD 76.15 -0.13
Dollari Kanadez CAD 81.33 -0.36
Korona Suedeze SEK 11.82 +0.03
Korona Norvegjeze NOK 11.56 0.00
Korona Daneze DKK 16.65 -0.03
SDR SDR 151.58 -1.08
Ari(OZ 1) XAU 193263.03 -443.18
Argjend(OZ 1) XAG 1962.30 -22.49
Juani Kinez (onshore) CNY 15.57 -0.09
Juani Kinez (offshore) CNH 15.58 -0.10
Lira Turke TRY 16.04 -0.12

 

ATSH