ATSH/ – Vitamina C, ose acidi askorbik, nuk prodhohet nga trupi, por duhet të merret rregullisht përmes ushqimit, shkruan gazeta italiane ”Il Giornale”.

Ndër burimet kryesore të vitaminës C janë rrushi pa fara, specat, domatet, kivit, luleshtrydhet, agrumet, perimet me gjethe të gjera si marule, radiku dhe spinaq. Kjo vitaminë i frikësohet nxehtësisë, prandaj humbet nëse ushqimi që përmban atë është gatuar; prandaj këto ushqime duhen ngrënë të freskëta dhe të papërpunuara, ose pak të ziera.

Vitamina C merr pjesë në shumë reaksione metabolike dhe në biosintezën e aminoacideve, hormoneve steroide dhe kolagjenit, një proteinë e rëndësishme për strukturën dhe funksionalitetin e shumë indeve, përfshirë lëkurën, kërcin dhe indin e muskujve. Ajo gjithashtu promovon thithjen e hekurit dhe ka një fuqi të fortë antioksiduese.

Mungesa, e vështirë për t’u imagjinuar sot, shkakton një sëmundje të quajtur skorbut, në të kaluarën e përhapur në mesin e marinarëve që bënin udhëtime të gjata në det duke ushqyer vetëm me ushqim të konservuar.

Simptomat e skorbutit janë apatia, anemia, mishrat e dhëmbëve, humbja e dhëmbëve, dhimbja e muskujve, brishtësia kapilare dhe gjakderdhja nënlëkurore.

Nevoja për vitaminë C është 60 mg në ditë (70 në shtatëzani).

Kur keni grip, gjithmonë duhet marrë vitaminë C kundër simptomave të ftohjes. Në realitet, kjo vitaminë nuk ka veti terapeutike dhe për këtë arsye nuk duket se është në gjendje të parandalojë ose kurojë ftohjet, megjithatë, duke forcuar trupin, mund të shkurtojë kohëzgjatjen e episodit të gripit.

Kohët e fundit asaj i janë atribuuar vetitë mbrojtëse kundër infeksionit Covid 19: në realitet nuk ka prova shkencore që vitamina C mund të parandalojë ose kurojë disi infeksionin Covid-19 dhe ata që e mbështesin atë ushqejnë të ashtuquajturat lajme të rreme.

Duke pasur parasysh seriozitetin e situatës që ne po përjetojmë, është e rëndësishme të pyesni vetëm nga kanalet zyrtare, duke shmangur mesazhet false në mediat sociale. /os/