Plani i paqes i Kinës për Ukrainën mund të përdoret si bazë për t’i dhënë fund luftës, ka thënë Vladimir Putin, njofton BBC.

Por Putin tha se plani mund të paraqitet vetëm kur ata të jenë gati “në Perëndim dhe në Kiev”.

Udhëheqësi rus u takua me presidentin kinez Xi Jinping të martën në Moskë për të diskutuar konfliktin dhe marrëdhëniet midis dy vendeve.

Plani i Kinës, i publikuar muajin e kaluar, nuk kërkon në mënyrë eksplicite që Rusia të largohet nga Ukraina.

Duke renditur 12 pika, ai bën thirrje për bisedime paqeje dhe respekt për sovranitetin kombëtar, pa propozime specifike.

Por Ukraina ka këmbëngulur që Rusia të tërhiqet nga territori i saj si kusht për çdo bisedim – dhe nuk ka asnjë shenjë se Rusia është e gatshme ta bëjë këtë.

Të mërkurën, autoritetet e mbështetura nga Moska në Krimenë e aneksuar thanë se një sulm nga tre dronë ujorë në flotën e Detit të Zi në Gjirin e Sevastopolit ishte zmbrapsur pa asnjë dëmtim të flotës. Raporti nuk mund të konfirmohej në mënyrë të pavarur.

Të hënën, shpërthimet në një pjesë tjetër të Krimesë u tha nga Ukraina se kishin shkatërruar raketat ruse që transportoheshin me hekurudhë.

( Marrë pjesërisht nga BBC )