Kombinimi i mjaltit me kanellë stimulon sekretimin e insulinës dhe menaxhimin e mëvonshëm të sheqerit në gjak , duke vepruar në mënyrë profilaktike kundër diabetit të tipit 2. Gjithashtu duket se rrit rrjedhjen e gjakut në tru, duke na mbajtur zgjuar dhe duke rritur kujtesën.

Është një burim i shkëlqyer i lëndëve ushqyese si mangani, hekuri, kalciumi dhe fibrat.

Por çfarë mund të “kurojë” ky kombinim:

Përzieni dy lugë gjelle mjaltë dhe një lugë çaji kanellë pluhur në një filxhan me ujë të valë. Përzierjen e pini në mëngjes dhe në mbrëmje. Me konsum të rregullt, edhe artriti kronik mund të shërohet.

Aknet

Përzieni mjaltin me pak pluhur kanelle dhe përzierjen e përftuar aplikojeni direkt mbi puçrrat para se të shkoni në shtrat. Shpëlajeni fytyrën të nesërmen në mëngjes.

Dhimbje stomaku

Mjaltë në kombinim me kanellë për të kuruar dhimbjet e stomakut. Konsumojeni përzierjen rregullisht për të ndihmuar me ulcerat e stomakut.

Gripi

Mjalti përmban përbërës natyralë që vrasin viruset dhe mbrojnë nga gripi.

Jetë e gjatë

Konsumimi i përditshëm i çajit në kombinim me mjaltë dhe kanellë mund të zgjasë jetën tuaj. Përzieni 4 lugë gjelle mjaltë, 1 lugë çaji kanellë pluhur dhe 3 lugë gjelle ujë. Gatuani përzierjen ndërsa bëni çajin. Pini një çerek filxhani tre deri në katër herë në ditë. Lëkura juaj do të jetë e butë dhe e freskët.

Infeksioni i lëkurës

Përzieni mjaltin me kanellën dhe masën aplikojeni në pjesët e lëkurës që janë të prekura nga infeksionet. Lëreni përzierjen për rreth gjysmë ore përpara se ta shpëlani me ujë të vakët.

Kolesteroli

Përzieni dy lugë gjelle mjaltë dhe tre lugë kanellë në një filxhan të madh çaji. Sapo të pini çajin, niveli i kolesterolit duhet të bjerë me 10% brenda dy orëve.

Sëmundjet e zemrës

Bëni një pastë me mjaltë dhe kanellë pluhur. Përhapeni pastën në një fetë bukë dhe hajeni rregullisht për mëngjes. Kjo do të ulë nivelin e kolesterolit dhe gjithashtu do të parandalojë sulmin në zemër.