Ukraina do të përpiqet të ndajë trupat ruse në dy pjesë në kundërsulmin e saj të pritshëm pranveror, sipas analistëve ushtarakë.

Ish-oficeri i kontrollit operacional të Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura të Ukrainës, Oleh Zhdanov tha se ata do të përpiqen të çajnë korridorin tokësor midis Rusisë dhe gadishullit të Krimesë, duke lëvizur nga Zaporizhzhia në Melitopol dhe Detin Azov.

Kjo do të “ndante trupat ruse në dy gjysma dhe do të ndërpresë linjat e furnizimit për njësitë që ndodhen më në perëndim, në drejtim të Krimesë”,tha Zhdanov.

Ukraina do të ndihmohet nga një fluks i armëve të fuqishme perëndimore, duke përfshirë tanke gjermane dhe britanike, obus dhe një milion fishekë municionesh.

“Numri i madh i tankeve mund të futë një pykë më të thellë në pozicionet ruse,” tha James Nixey, drejtor i programit Rusia dhe Euroazia në Chatham House, një institut kërkimi në Londër.

Sidoqoftë, aksionet janë një ndërmarrje e fuqishme, me aleatët që presin përparim në fushën e betejës në këmbim të pajisjeve të tyre të shtrenjta.

Humbja për Ukrainën do të “kishte pasoja globale dhe nuk do të ketë gjë të tillë si siguria evropiane siç e kuptojmë ne (aktualisht)”, tha Nixey.

Instituti për Studimin e Luftës beson se Ukraina ka të ngjarë të ketë nevojë të ndërmarrë një seri ofensivash, me qëllime të dyfishta.

Ose, “të bindësh Putinin të pranojë një kompromis të negociuar” ose “krijimi i realiteteve ushtarake mjaft të favorshme për Ukrainën që Kievi dhe aleatët e tij perëndimorë të mund të ngrijnë më pas konfliktin vetë, pavarësisht nga vendimet e Putinit”, tha think tank.

 

Top Channel