Aktualitet

Sot nis Censi i Popullsisë dhe Banesave! Penalitete kush nuk përgjigjet

Ditën e sotme nis Censi i Popullsisë dhe Banesave. Këtë vit do të mësojmë numrin e saktë se sa shtetas shqiptarë dhe jo vetëm jetojnë...

Censi i popullsisë, Kisha Katolike-besimtarëve: Deklaroni përkatësinë fetare

Instituti i Statistikave (INSTAT) nis sot regjistrimi i popullsisë dhe banesave, proces i cili do të vijojë për 6 javë në të gjithë vendin...

Sot nis Censi i Popullsisë dhe Banesave! Penalitete kush nuk përgjigjet

Ditën e sotme nis Censi i Popullsisë dhe Banesave. Këtë vit do të mësojmë numrin e saktë se sa shtetas shqiptarë dhe jo vetëm jetojnë...

Temperaturat rriten deri në 34 gradë C! Parashikimi i motit për...

Këtë të hënë orët e paradites do të mbeten me kthjellime ne bregdet dhe zonat e ulëta, por me alternime kthjellimesh dhe vranësirash të...

Stadiumi i ri i “Iliria”/ Skuadra e Fushë-Krujës bëhet gati për...

Me një imazh deri dje të ndryshëm, sot skuadra e Ilirisë përgatitet për sezonin e ri, me një fytyrë të re dhe një stadium...

Të bllokuara për më shumë se dy dekada! Serbia refuzon t’i...

Pavarësisht se Kosova posedon dosjen dhe dokumentet përkatëse, Serbia vazhdon të mbaj fizikisht mbi një mijë artefakte arkeologjike. Të marra vetëm për një ekspozitë...

Lugina e Shalës, 16 mijë turistë vetëm në gusht

Parku natyror i luginës së Shalës gjatë sezonit veror u frekuentua nga një numër i lartë turistësh vendas e të huaj. Administrata e Zonave të...

Ndahet nga jeta gazetarja e Zërit të Amerikës, Rudina Dervishi

Rudina Dervishi, gazetarja dhe drejtuesja e njohur prej shumë vitesh e emisionit televiziv “Ditari” të Zërit të Amerikës, u nda nga jeta të martën,...

Kulla e Lulash Keq Boshit, ndër më të veçantat në Theth

Një ndër kullat më të veçanta në luginën ku ngrihet fshati Theth është ajo e Lulash Keq Boshit, ndërtuar në majë të një shkëmbi...

Nuk ka qendra rehabilitimi! Përdoruesit e drogës janë shtuar në Shqipëri

Numri i përdoruesve të drogës në Shqipëri po rritet frikshëm. Ndonëse nuk ka statistika zyrtare, mendohet të jenë diku te 50-60 mijë përdorues. Megjithatë ekspertët...

Kostoja buxhetore e mësimdhënies në shkollat publike 9-vjeçare, 785 euro për nxënës

Qeveria shpenzon nga taksat tona rreth 785 euro në vit për nxënës për shërbimin e arsimor në ciklin 9-vjeçar. Kostoja për nxënës në të gjitha...

Rriten kostot e punës/ Banka e Shqipërisë: Rritja e treguesit të kostos së punës...

Banka e Shqipërisë tregon se kostot e punës për njësi janë rritur me ritme të përshpejtuara në tremujorin e parë të vitit 2023. Sipas analizës...

Valutat forcojnë pozitat në këmbim me lekun

Në tregun e këmbimit valutor vendas, të enjten monedhat e huaja forcuan pozitat në raport me lekun, krahasuar me një ditë më parë. Sipas kursit...

Norma e interesit rritet për overdraftet dhe kartat e kreditit, ulet për kreditë e...

Banka e Shqipërisë publikoi normat e reja tavan të interesit të kredisë konsumatore për gjysmën e dytë të vitit 2023. Sipas ndryshimeve të përkohshme rregullatore...

Krifca: Pikat e grumbullimit bujqësor, qendra të eksporteve në tregjet e huaja

Në Dimal, ndodhet serra dhe pika e grumbullimit të fruta-perimeve “Natural shpk”, të cilët përmes mbështetjes nga programi IPARD II kanë arritur të shndërrohen...

Ndërtimet në bujqësi dhe sport, taksa e ndikimit në infrastrukturë ulet në 1% të...

Komisioni për Ekonominë dhe Financat në mbledhjen e tij të radhës miratoi sot tre projektligje të rëndësishme ekonomike. Komisioni shqyrtoi projektligjin “Për një ndryshim dhe...

Shtohen rastet me Alzheimer/ Mjekët, shenjat paraprake nisin 10 vite më herët

Numri i të prekurve nga Alzheimer në të gjithë botën është rritur në mënyrë të frikshme, duke u shndërruar në sëmundjen e shekullit. Sëmundja neurodegjenerative...

Kreditë e lehtësuara për mjekët, policët dhe ushtarakët, hapen aplikimet në e-Albania

Mjekët, policët dhe ushtarakët e rinj mund të aplikojnë tashmë për të përfituar kreditë e lehtësuara për ta. Kryeministri Edi Rama njofton se e-Albania ofron...

📍Policia Rrugore e Elbasanit,shton kontrollet për parandalimin e aksidenteve

Kontrolle të shtuara nga Policia Rrugore, me qëllim parandalimin e aksidenteve rrugore me pasoja për jetën e përdoruesve të rrugës, për rritjen e parametrave...

“Shqipëria, shembull i mos abuzimit”, Rama: Kurrë nuk nxisim trazime etnike, mirëpresim kritika, jo...

Javën e ardhshme Shqipëria do të drejtojë Këshillin e Sigurimit, bash në momentin kur e gjithë bota mblidhet në Asamblenë e Kombeve të Bashkuara...

Masat e policisë për ndeshjen Shqipëri-Poloni, ja cilat akse rrugore do jenë të bllokuara

Kombëtarja shqiptare e futbollit do të presë këtë të dielë Poloninë, për ndeshjet kualifikuese të EURO 2024, sfidë që luhet duke nisur nga ora...

Pse trishtohemi pas pushimeve?!

Ekzaltimi kur marrim pushimet e verës është tërësisht i justifikueshëm dhe e mbush njeriun me shpresë dhe pozitivitet. Shkëputja nga puna i bën mirë trupit,...

Moti

Elbasan
broken clouds
29.4 ° C
29.4 °
29.4 °
32 %
0.9kmh
61 %
Sht
29 °
Die
27 °
Hën
27 °
Mar
28 °
Mër
30 °