Aktualitet

COVID-19/ Ministria e Shëndetësisë: 154 raste, 117 të shëruar dhe 5...

ATSH/ Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale bëri të ditur sot se gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë janë kryer 870 testime,...

U rindërtua nga themelet, Rama publikon pamjet e Agjencisë së Barnave:...

Kryeministri Rama publikon pamjet e Agjencisë së Barnave dhe thotë se ajo ka tashmë standarde europiane. Rama përmes një video të shpërndarë në profilin e...

Lojërat Mesdhetare “Oran 2022”, Kushi i dorëzon ekipit flamurin shqiptar

ATSH/- Ekipit që merr pjesë në Lojërat Mesdhetare “Oran 2022”, i cili mbahen në Algjeri në datat 25 qershor – 5 korrik, iu dorëzua...

33 vjeçari gjendet i vdekur brenda makinës së tij, Policia: Është...

Trupi i pajetë i një 33 vjeçari është gjetur mëngjesin e sotëm nga Policia në Rrogozhinë, në fshatin Sinaballaj. Sipas Policisë, dyshohet se Klevis Kapllani...

Pasojat e Covid-19/ Kalimi i sëmundjes prek dhe kockat

Trupi i njeriut ka 206 kocka, që zënë 14% të masës sonë trupore. Pandemia e Covid-19 na tregoi që virusi nuk prek vetëm, sistemin...

Vaksinim i hapur sot dhe nesër/ Qytetarët +18 vjeç që kanë...

Ditën e sotme dhe të nesërme nga ora 8 e mëngjesit deri në 8 të mbrëmjes do të mund të vaksinohen qytetarët mbi 18...

Diell por ulen temperaturat, njihuni me parashikimin e motit për sot

Vendi ynë sot do të mbizotërohet nga alternime kthjellimesh dhe vranësirash duke sjellë mot të qëndrueshëm dhe të nxehtë në të gjithë territorin. Sipas Meteoalb,...

Mësohuni me motin e vranët dhe me reshje shiu, ditët e...

Ditët me mot me diell dhe temperatura të larta tashmë duken të largëta dhe të gjithë duhet të mësohemi me motin i cili do...

Reshjet e shiut/ ARRSH: Aksi Librazhd-Përrenjas i kalueshëm për automjetet

Autoriteti Rrugor Shqiptar (ARRSH) njoftoi sot se aksi rrugor Librazhd-Përrenjas është i kalueshëm për automjetet. Sipas ARRSH-së, si pasojë e reshjeve të shiut, përgjatë segmentit...

Popullsia e vendit po tkurret më shumë se projeksionet pesimiste të...

Popullsia e vendit po tkurret me ritme me të shpejta se sa parashikimet pesimiste të INSTAT në projeksionet për popullsinë. Një vit më parë INSTAT...

Kostoja buxhetore e mësimdhënies në shkollat publike 9-vjeçare, 785 euro për nxënës

Qeveria shpenzon nga taksat tona rreth 785 euro në vit për nxënës për shërbimin e arsimor në ciklin 9-vjeçar. Kostoja për nxënës në të gjitha...

Rriten kostot e punës/ Banka e Shqipërisë: Rritja e treguesit të kostos së punës...

Banka e Shqipërisë tregon se kostot e punës për njësi janë rritur me ritme të përshpejtuara në tremujorin e parë të vitit 2023. Sipas analizës...

Valutat forcojnë pozitat në këmbim me lekun

Në tregun e këmbimit valutor vendas, të enjten monedhat e huaja forcuan pozitat në raport me lekun, krahasuar me një ditë më parë. Sipas kursit...

Norma e interesit rritet për overdraftet dhe kartat e kreditit, ulet për kreditë e...

Banka e Shqipërisë publikoi normat e reja tavan të interesit të kredisë konsumatore për gjysmën e dytë të vitit 2023. Sipas ndryshimeve të përkohshme rregullatore...

Krifca: Pikat e grumbullimit bujqësor, qendra të eksporteve në tregjet e huaja

Në Dimal, ndodhet serra dhe pika e grumbullimit të fruta-perimeve “Natural shpk”, të cilët përmes mbështetjes nga programi IPARD II kanë arritur të shndërrohen...

Ndërtimet në bujqësi dhe sport, taksa e ndikimit në infrastrukturë ulet në 1% të...

Komisioni për Ekonominë dhe Financat në mbledhjen e tij të radhës miratoi sot tre projektligje të rëndësishme ekonomike. Komisioni shqyrtoi projektligjin “Për një ndryshim dhe...

Shtohen rastet me Alzheimer/ Mjekët, shenjat paraprake nisin 10 vite më herët

Numri i të prekurve nga Alzheimer në të gjithë botën është rritur në mënyrë të frikshme, duke u shndërruar në sëmundjen e shekullit. Sëmundja neurodegjenerative...

Kreditë e lehtësuara për mjekët, policët dhe ushtarakët, hapen aplikimet në e-Albania

Mjekët, policët dhe ushtarakët e rinj mund të aplikojnë tashmë për të përfituar kreditë e lehtësuara për ta. Kryeministri Edi Rama njofton se e-Albania ofron...

📍Policia Rrugore e Elbasanit,shton kontrollet për parandalimin e aksidenteve

Kontrolle të shtuara nga Policia Rrugore, me qëllim parandalimin e aksidenteve rrugore me pasoja për jetën e përdoruesve të rrugës, për rritjen e parametrave...

“Shqipëria, shembull i mos abuzimit”, Rama: Kurrë nuk nxisim trazime etnike, mirëpresim kritika, jo...

Javën e ardhshme Shqipëria do të drejtojë Këshillin e Sigurimit, bash në momentin kur e gjithë bota mblidhet në Asamblenë e Kombeve të Bashkuara...

Masat e policisë për ndeshjen Shqipëri-Poloni, ja cilat akse rrugore do jenë të bllokuara

Kombëtarja shqiptare e futbollit do të presë këtë të dielë Poloninë, për ndeshjet kualifikuese të EURO 2024, sfidë që luhet duke nisur nga ora...

Pse trishtohemi pas pushimeve?!

Ekzaltimi kur marrim pushimet e verës është tërësisht i justifikueshëm dhe e mbush njeriun me shpresë dhe pozitivitet. Shkëputja nga puna i bën mirë trupit,...

Moti

Elbasan
broken clouds
29.4 ° C
29.4 °
29.4 °
32 %
0.9kmh
61 %
Sht
29 °
Die
27 °
Hën
27 °
Mar
28 °
Mër
30 °