/ATSH/ Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka informuar se deri më sot janë konfirmuar pozitive me COVID-19 në të gjithë vendin 880 persona, 78% të të cilëve janë të shëruar.

“Vijon pozitiviteti i ulët nën 2%, në raport me testimet ditore. 78% e të prekurve janë shëruar”, deklaroi Dr. Flutra Beqo, pranë Ministrisë së Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale.

Aktualisht në vend janë 161 persona aktiv me COVID-19, kryesisht në Tiranë, Shkodër, Krujë.

Nga fillimi i epidemisë, deri tani, në vendin tonë janë kryer 11 578 testime, nga të cilat, 11 048 janë testime molekulare dhe 530 janë testime serologjike.

COVID-19 – Statistika (13 Maj 2020)
Testime të kryera 11 578
Raste pozitive 876
Raste të shëruara 682
Raste Aktive 163
Humbje jete 31 Qarku Tiranë 18, Durrës 6, Fier 3, Vlorë 1, Shkodër 2, Kukës 1

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive është si vijon:
Tiranë 70
Krujë 49
Shkodër 16
Kamëz 12
Fier 5
Berat 3
Elbasan 2
Kurbin 1
Mirditë 1
Durrës 1
Korçë 1

/a.gjonaj/j.p/