Gadishulli i Ballkanit po ifluencohet nga periferia e presionit të lartë atmosferik me qëndër të pozcionuar në Europën verilindore e cila do të kushtëzojë mot të qëndrueshëm në territorin e Shqipërisë dhe Kosovë.

E enjte dt 27 Gusht 2020 moti do të jetë me kthjellime dhe vranësira mesatare të pakta në zonat malore. Era do të jetë me drejtim Veriperëndim (NWme shpejtësi maksimale deri në 10 m/sek  bregdet. Valëzimi do të jetë i forcës 3 me lartësi vale 0,5-1,0 metër në det të hapur.

Temperaturat min dhe max:

Zonat  malore  15/31°C

Zonat e ulëta  16/35°C

Zonat bregdetare 21/34°C

E Mërkurë dt 26 Gusht 2020

Kosova për ditën e Mërkurë dt 26 Gusht 2020 moti do të jetë me kthjellime vranësira të pasuara të pakta. Temperaturat do të regjistrojnë vlera nga 13°C në mëngjes, ndërsa mesdita deri në 30°C gradë Celcius.

E Enjte dt 27 Gusht 2020

E Enjte dt 27 Gusht 2020 moti do të mbetet me kthjellime dhe vranësira kalimtare në zonat malore. Era do të jetë me drejtim Veriperëndim (NWme shpejtësi maksimale deri në 7 m/sek  bregdet. Valëzimi do të jetë i forcës 3 me lartësi vale 0,5-1,0 metër në det të hapur. Temperaturat do të jenë me rritje në vlerat e mesditës.

Temperaturat min dhe max:

Zonat  malore  15/33°C

Zonat e ulëta  16/36°C

Zonat bregdetare 19/34°C

Meteorologe: Rezarta Xhakollari