Gadishulli i Ballkanit po ifluencohet nga periferia e presionit të ulët atmosferik me qëndër të pozcionuar në detin Egje e cila do të kushtëzojë mot relativisht të paqëndrueshëm në territorin e Shqipërisë dhe Kosovë.

E Mërkure dt 26 Gusht 2020 moti do të jetë me kthjellime dhe vranësira mesatare deri të dendura në Verilindje të pasuara nga reshje shiu dhe stuhi në mesditë. Era do të jetë me drejtim Jugperëndim (SWme shpejtësi maksimale deri në 14 m/sek  bregdet. Valëzimi do të jetë i forcës 4 me lartësi vale 0,5-1,5 metër në det të hapur. Temperaturat do të jenë me rënie të lehtë.

Temperaturat min dhe max:

Zonat  malore  16/29°C

Zonat e ulëta  17/35°C

Zonat bregdetare 21/33°C

E Martë dt 25 Gusht 2020

Kosova për ditën e Martë dt 24 Gusht 2020 moti do të jetë me kthjellime vranësira të pasuara nga reshje shiu dhe stuhi. Temperaturat do të regjistrojnë vlera nga 16°C në mëngjes, ndërsa mesdita deri në 30°C gradë Celcius.

E Mërkurë dt 26 Gusht 2020

E Mërkurë dt 26 Gusht 2020 moti do të jetë me kthjellime dhe vranësira mesatare të pakta në zonat malore. Era do të jetë me drejtim Veriperëndim (NWme shpejtësi maksimale deri në 10 m/sek  bregdet. Valëzimi do të jetë i forcës 3 me lartësi vale 0,5-1,0 metër në det të hapur. Temperaturat do të jenë me rritje në vlerat e mesditës.

Temperaturat min dhe max:

Zonat  malore  15/31°C

Zonat e ulëta  17/36°C

Zonat bregdetare 22/34°C

Meteorologe: Rezarta Xhakollari

rtvsh