Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky do të ndalojë të gjitha takimet ndërkombëtare të planifikuara për ditët në vijim, njoftoi zyra e tij të mërkurën, ndërsa trupat ruse përparojnë në rajonin verilindor të Kharkiv.

“Volodymyr Zelenskyy ka udhëzuar që të gjitha ngjarjet ndërkombëtare që përfshijnë ato të planifikuara për ditët në vijim të shtyhen dhe të koordinohen me datat e reja”, tha zyra e Zelenskyt në një deklaratë sipas CNN.

“Ne u jemi mirënjohës partnerëve tanë për mirëkuptimin e tyre.”

Ky njoftim vjen disa ditë pasi gjenerali më i lartë ushtarak i Ukrainës paralajmëroi se luftimet ishin “përkeqësuar ndjeshëm” në Kharkiv, pasi Rusia pretendoi se kishte pushtuar katër fshatra të tjerë ndërsa zgjeroi ofensivën e saj të befasishme ndërkufitare.

Në qendër të vëmendjes: Më shumë se dy vjet pas pushtimit rus të Ukrainës, Zelensky ka luftuar për të penguar përparimet nga Moska duke forcuar lidhjet me aleatët.

Së fundmi, ai falënderoi ligjvënësit amerikanë pasi votuan në favor të një pakete të re ndihme me vlerë rreth 61 miliardë dollarë.

Në të njëjtën kohë, liderët evropianë miratuan një plan për pagesat e rregullta në Ukrainë si pjesë e një pakete prej 54 miliardë dollarësh.

Top Channel