Sipas Shërbimit Meteorologjik Ushtarak, ditën e hënë moti parashikohet me kthjellime dhe alternime vranësirash mesatare. Përgjatë ditës parashikohen reshje të izoluara shiu përreth relieveve kodrinore-malore të territorit, kryesisht në pjesën jugore.

Era do të fryjë me drejtim Veriperëndim – Verilindje 1-10m/sek. Përgjatë vijës bregdetare, zonat e ulëta pranë saj dhe zonat luginore era me rrahje dhe shpejtësi deri në 15-17m/s.  Valëzimi në dete, parashikohet  i forcës 2-3 ballë.

 

Temperaturat parashikohen:

 

 

QYTETET Temperaturat në °C Sigla
Shkodër 8/20 Diell
Kukës 3/17 Diell re
Lezhë 8/21 Diell
Dibër 1/17 Diell re
Durrës 10/23 Diell
Tiranë 9/23 Diell
Elbasan 7/23 Diell re
Berat 6/25 Diell re
Vlorë 7/24 Diell re
Korcë 2/18 Diell re
Gjirokastër 3/23 Diell re
Sarandë 7/23 Diell re

                   /atsh/