Lajme të mira vijnë nga parashikimi i motit për sa i përket ditës së dielë.

Të ndikuar nga kushte atmosferike të qëndrueshme, moti parashikohet të jetë kryesisht i kthjellët, e vranësira të pakta kalimtare, bën te ditur Sherbimi Meteorologjik Ushtarak.

Era do të jetë nga kuadrati i Veriut me shpejtësi mesatare 1-4m/sek, e cila hera-herës përgjatë vijës bregdetare dhe zonave luginore fiton shpejtësi deri në 10m/sek.